in

JEEJJEEJ

Žiacka školská rada – rozhovor s Jakubom Benkom

Zaujímalo vás niekedy ako funguje naša Žiacka školská rada? Čo všetko sa odohráva v zákulisí projektov na našej škole? Rozhodla som sa vám všetko priblížiť a spýtať sa na pohľad nášho predsedu Jakuba Benka.

Ahoj, Jakub. Na začiatok by ma zaujímalo, či si niekedy rozmýšľal nad tým, že budeš predsedom ŽŠR.
Áno, chcel som byť predsedom. Organizoval som veľa vecí mimo školy a chcel som rovnako kvalitné veci priniesť aj do školy. Pre mňa je veľká škoda, že ma to zastihlo počas korony, maturitného ročníka a najťažšieho roka môjho života vôbec.

Povedz nám, ako si sa stal predsedom.
Nie dlho po začiatku školského roka Lucka (moja predchodkyňa na poste predsedu ŽŠR) odstúpila. Niektoré práva a povinnosti automaticky prešli na podpredsedov – teda Ashley a mňa. Neskôr sme mali hlasovanie v rade o tom, kto by mal Lucku nahradiť a zvolili si mňa.

Ako zvládaš svoju úlohu predsedu a maturanta?
Zvládam to menej ako som chcel. Bohužiaľ som nezvládol to čo som sebe a celej rade sľúbil a to ma veľmi mrzí. Maturita vďakabohu dopadla tak ako dopadla, avšak stresy už narobila. Rovnako výber výšky a práca zároveň. Zobral som si toho na seba viac ako som vedel uniesť.

Na škole robíte veľa projektov. Ako náročná je ich príprava?
Nedovolím si tu nespomenúť LepšieGJH. Nazval by som to prirodzenou deľbou práce. Ako rada musíme riešiť práve oficiálnejšie veci – chillout zóny, akcie priamo na škole: ples, prespávačky, dní zdravia a pod. To sú všetko veci, na ktoré treba od školy povolenie a často aj finančnú podporu. LepšieGJH vzniklo pôvodne ako krajšie pomenovanie našej ŽŠR, aby sa dostalo bližšie k žiakom, informovalo ich o novinkách. Aby sme mali pekné logo a Instagram. Počas tohto roka sa našla partia študentov, ktorí to posunuli o level vyššie: Braňo, Karolína, Hanka a Mišo. Práve táto štvorka to rozbehla a môžete jej poďakovať za super akcie ako je quiz alebo stand-up night, ktoré som mal česť moderovať.

Aké ďalšie projekty plánujete?
Práve sa rozbieha Let’s Talk od Erika a Miša, od ktorých sme si už mohli vypočuť 3 diskusie. Raz do týždňa diskutujú na rôzne témy. Rovnako verím, že LepšieGJH bude pokračovať s quizom alebo so stand-upom. Ideálne ak by našli ešte ďalšieho moderátora a mohli by sme sa striedať.

Čo by si chcel u nás na škole (najviac) zmeniť? Čo by bolo treba zmeniť?
Naše gymnázium je plné extrémne šikovných ľudí. Osobne si myslím, že ich treba lepšie prepojiť. Teraz tu vnímam veľa ľudí, ktorí ráno prídu, po obede odídu a tam pre nich škola končí. Čo je úplne v poriadku – všetci máme aj iné povinnosti a koníčky. Čo navrhujem je, aby sa ľudia so spoločnými záľubami lepšie spoznali, viac spolu kecali a vymýšľali. Iba spojením ľudí vznikajú nové a dobré veci.

Máš nejaký návrh ako by sa mohli žiaci s rovnakými záľubami spoznať? Možno nejaký nový zaujímavý projekt? Poznám veľa ľudí, ktorý možno nie sú práve spoločenskí a nechodia na párty a pod. Napadá ti niečo aj pre týchto žiakov?
Teraz to bude najľahšie cez školský Discord, kde okrem pravidelných akcií môžeš len tak prísť a pokecať si. Ak ťa zaujíma konkrétna téma a chceš spoznať ľudí s rovnakými záľubami, napíš niekomu z rady alebo z LepšieGJH. Stačí nápad a trochu chcieť, potom všetko ide. Môžeme spoločne zorganizovať akciu, kde sa všetci lepšie spoznáme.

Budú voľby do žiackeho školského parlamentu a rady ešte tento školský rok
Určite áno. Minimálne ja by som bol rád, ak by sa konali prezenčne. Možno vytiahneme systém na online voľby, ktorý sme pripravili minulý rok. Uvidíme.

Plánovanie činnosti ŽŠR a organizovanie ľudí vie byť určite náročné. Vidíš sa ako niekto, kto vie pracovať s ľuďmi a chcel by si to v budúcnosti využiť? Narážam na politiku. Sleduješ dianie na slovenskej politickej scéne?
Teraz až toľko nie. Snažím sa zostať ako-tak v obraze. Najviac som sa o ňu zaujímal, keď som bol súčasťou Create & Control, celoslovenskej súťaže, kde máš vlastnú krajinu a musíš sa o ňu starať, riešiť jej problémy a byť diplomatom. Za 2 roky som sa naučil toho veľmi veľa. Naposledy som politiku aktívne riešil pred rokom pri parlamentných voľbách. Dokonca sme sledovali predbežné výsledky v televízií a rátali sme či sa naši favoriti dostanú. Bohužiaľ nedostali. Stále sa pohybujem medzi politicky aktívnymi ľuďmi – či už sú to kamoši z C&C alebo lokálni poslanci.

Vedel by si si predstaviť pracovať v politike alebo nejakým spôsobom viesť ľudí? Motivovať ľudík niečomu a ak áno, tak k čomu?
Jeden čas som rozmýšľal nad budúcnosťou v politike – najviac ma ťahala tá lokálna. Si bližšie k ľuďom, ľahšie vidíš výsledky svojej práce. Čo ma však odradilo bolo: Musíš sa spoliehať na ľudí, ktorých si si nutne nevybral – vybrali si ich voliči. Čo nie vždy musí fungovať. Druhým dôvodom bola extrémna byrokracia. Kto ma len trochu pozná vie, že som veľmi neformálny človek a tieto „papierovačky“ a zdržovania by ma zabili. Avšak, možno toto je práve oblasť, ktorú by som tam vedel zlepšiť. Ak chceš zlepšiť túto krajinu, alebo “len” svoje okolie, nemusíš ísť nutne do politiky. Veľakrát je ľahšie si založiť občianske združenie a jednoducho začať. Po čase si niekto všimne tvoju dobrú prácua podporí ťa. Alebo sa pridá a pomôže ti. Veľa firiem robí “dobro” a nemajú nič s politikou (a je to takoveľa ľahšie podľa môjho názoru). Vedenie ľudí ma vždy bavilo. Či to bol tím v Create&Control, alebo v o.z. alebočo. Žijeme v dobe, kedy si vymyslíš akciu, projekt a za pár dní/týždňov to je realita. Môžeš si pozvať známych ľudí do diskusie a oni naozaj prídu. Môžeš si vymyslieť výstavu umenia a o mesiac niekde „visíš“. Zorganizuje piknik kam príde 150 ľudí za 50€, výstavu asi za 30€. Poskladáte sa 3 kamoši a je to. Teraz v online dobe nemusíš riešiť cestovanie ani priestory. Zapneš si kameru a spravíš s niekým rozhovor.

Máš nejaké rady pre budúceho predsedu alebo predsedníčku?
Neber si toho na seba zbytočne veľa. Predstav si ako bude vyzerať škola o rok od tvojho zvolenia, čo tam chceš zmeniť/zlepšiť. Vytvorte z toho spoločne plán a podľa neho postupujte.

A na záver, chcel by si niečo odkázať žiakom našej školy?
Dovolím si pozmeniť otázku: Keby som išiel znova na GJH, čo by som spravil inak? Po 5 rokoch na tejto škole a po prihláškach na výšku mám pár bodov:

  • Ako prvé by som poradil: Rob veci navyše. Zapoj sa do rady, zorganizuj stužkovú, buď súčasťou DODčka, choď na súťaž – čokoľvek. Tvoj životopis sa ti poďakuje a bude pre teba oveľa jednoduchšie nájsť si prvú prácu.
  • Po druhé: Choď na každú GJH párty/akciu čo bude. Možno som teraz viac sentimentálny lebo je covid a už rok som nevidel ľudí. Ale toto budú tie spomienky na ktoré budeš s kamarátmi spomínať.
  • Ďaľším dobrým zážitkom a skúsenosťou bol pre mňa Erasmus – zažiješ iné krajiny a spoznáš nových ľudí.
  • A ako posledné, mysli na priemer na konci štúdia. Teraz by som dal veľmi veľa za to, aby som mal lepší priemer a nemusel riešiť prijímačky na vysoké.

GJH je super. Dá ti presne toľko, koľko si zoberieš. Môžeš to brať len ako školu od 8:00-14:00. Ale vieto byť omnoho viac.

Ďakujem Jakub veľmi pekne, že si si našiel čas a zodpovedal na pár mojich otázok. A vy, milí čitatelia, ak máte ďalšie otázky, prípadne pripomienky k rozhovoru nebojte sa to napísať na náš instagram alebo do sekcie komentárov pod článkom.

Autorka: Sofia Sojková 3.DA

Čo si myslíš?

Napísal/a Starý Blesk

Dobráci od kosti

Černobyl, ako ste ho ešte nevideli