in

Výhra súťaže Misia Mars

Človek je od prírody tvor zvedavý. Neustále chceme niečo tvoriť, skúmať a objavovať. Nielen v posledných rokoch ľudstvo zaujíma náš vesmírny sused. Mars. No ako by tam ľudia prežili? Čo počasie, kyslík, slnečné žiarenie a vôbec zásoby? Presne túto otázku si kladie už dlhé roky Michaela Musilová, slovenská astrobiologička a riaditeľka simulovaných marťanských misií, a tak sa rozhodla vyhlásiť súťaž, kde by sa žiaci stredných škôl mohli zapojiť do vedeckého bádania a pomôcť vymyslieť vynález, ktorý by sa najprv odskúšal na simulovanej misii a následne použil pri reálnej výprave na Mars. Do projektu sa z nášho gymnázia pod vedením pani profesorky Martinkovičovej zapojili Viliam Krištof, Matej Krajčovič a Christian Izakovič v spoločnom tíme, ktorý nazvali „Technici“. Predstavili nám svoj koncept ako zlepšiť psychický a fyzický stav posádky. Ide o trampolínu. Síce si možno hovoríte, že to nie je podstatné, no aj takáto známa vec, môže pomôcť v extrémnych podmienkach.

„Trampolínu som si na začiatku vybral z toho dôvodu, že som bol zasiahnutý covidom, a tak som ako športovec trochu vyšiel z formy. Hľadal som nejaké menej náročné  a časovo efektívne cvičenie. No a trampolína má práve tú výhodu, že využíva vysoko intenzívne cvičenie, ktoré je efektívne na nadobudnutie svalovej hmoty a kondície. Ďalšou výhodou tohto cvičenia je, že má menšiu spotrebu kyslíka ako beh s približne rovnakými výsledkami. Pri sedem mesačnej ceste astronautov, kedy dochádza k rednutiu kostí a ochabovaniu svalstva práve toto cvičenie by mohlo znížiť účinky týchto problémov, či už na Zemi alebo po prílete na Mars.“ -Christian Izakovič

„Trampolína podporuje aj psychický stav posádky. Pri cvičení uvoľňuje endorfíny (hormóny šťastia), čo môžeme vidieť napríklad u malých detí, ktoré nechcú prestať skákať na trampolíne na rozdiel od iných športov, ktoré ich po chvíli prestanú baviť. Ďalej redukuje kortizol (hormón strachu a trémy), ktorý sa po hodine skákania môže znížiť až o 80%. Vo výsledku nám vzniká povinný relax, ktorý zvýši efektivitu práce.“ -Matej Krajčovič

Usporiadateľku súťaže zaujímala najmä bezpečnosť pri skákaní, načo chlapci pekne odpovedali, že členovia posádky budú určite sústredení a je veľmi malá pravdepodobnosť, žeby prišlo k úrazu.

Chlapcom sa napokon podarilo vyhrať prvé miesto. Za umiestnenie získali exkurziu do Európskeho centra vesmírneho výskumu a technológií v Holandsku na výstavu „Space expo“, Datart poukážky v hodnote 300 eur pre učiteľa, 100 eur pre každého študenta v tíme, ročné predplatné časopisu Quark a pre školu elektronickú stavebnicu Boffin 750.

Pre chlapcov je práve tento rok posledným rokom na našej škole, a tak im chceme predovšetkým poďakovať za ich snahu nás zviditeľniť a prajeme im veľa šťastia do budúceho života.

záznam z vyhodnotenia

1:51:00 – prezentácia projektu

3:43:00 – vyhlásenie víťaza a odovzdávanie cien

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Odchádzajúce celebrity Starého Blesku

Ako sa učiť jazyk mimo školy?