in

JEEJJEEJ

Vianočné zvyky na Slovensku

Vianoce sú pre mnohých tým najobľúbenejším časom celého roka. Tieto sviatky spájajú takmer celý svet aj napriek tomu, že sa všade slávia inak. Napríklad, v minulosti sa v našich končinách slávil zimný slnovrat. Ľuďom dobrej vôle prináša darčeky Ježiško, Dedo Mráz, Santa Claus, svätý Mikuláš alebo Traja králi. Všade na svete sa stretá rodina a priatelia (tohto roku v ‚‚bublinách‘‘) a užívajú si spoločné chvíle. Hoci slávime približne v rovnakom období, každý národ má svoje vlastné tradície, ktoré sú dôležitou súčasťou ich kultúry. Tradície si treba zachovávať, aby sme nestratili svoju identitu, a aj preto si teraz zopár našich vianočných zvyklostí priblížime.

  • Medzi najznámejšie obyčaje (aj vďaka reklamnému priemyslu) je pôst na Štedrý deň. Počas dvadsiateho štvrtého decembrového dňa si chutné jedlo odriekame až do večere. V minulosti to bol prešibaný spôsob ako hladné deti skrotiť aby nepojedli všetky tie chutné jedlá. Za odmenu mali večer vidieť zlaté prasiatko. Dnes to môžeme brať ako výzvu ‚kto prvý začne vyjedať z chladničky štedrovečernú večeru‘.
  • Tesne pred zasadnutím k stolu sa v niektorých domácnostiach pred jedlom pomodlia. Inde je zvykom, aby hlava rodiny predniesla prípitok s tvrdým alkoholom.
  • Pri večeri sa ešte chvíľu zdržíme. V niektorých končinách Slovenska sa zvykne prestierať pre pútnikov, ktorí sú na Vianoce sami. Ak teda počas večere niekto zaklope na dvere, bude mu ponúknuté chutné jedlo. Niekde možno rozdávajú taniere dva, aby ich bol pri stole párny počet. Tým sa má predísť úmrtiu v rodine.
  • Od štedrovečernej večere by nemal nikto odbiehať, jedine ak prinesie pokrm. Traduje sa, že ak niekto od stola odíde pred dojedením, čaká ho chorľavý rok.
  • Kto si pod tanier na štedrú večeru uloží šupinku z ryby a potom skryje do peňaženky, tomu sa počas najbližšieho roka bude finančne dariť. Len treba dúfať, aby fungovala aj šupinka z kapra, nie len tá od čarovnej zlatej rybky.
  • Jablko je metaforou známou po celom svete. Nájdeme ho ako symbol hriechu, vzdelania či nesmrteľnosti. Ak sa po vianočnej večeri po rozkrojení jabĺčka objaví hviezdička a následne rodina celé jablko zje, budú všetci zdraví po celý rok (tento rok prekrajujeme jablká všetci povinne). Zdravie má istiť aj cesnak a med, ktoré sa konzumujú ako predkrm.
  • Ak sa pri večeri víno vyleje, neznamená to len márnenie moku, ale takisto to môže značiť krstiny v najbližšom roku. Pokiaľ teda nechceme kupovať plienky, je lepšie ak si dávame pozor 🙂
  • Pre romantické duše veriace na osud je tu jedna milá tradícia. Stačia na ňu vchodové dvere (alebo brána) a topánka. Devy súce na vydaj za seba hádžu topánku smerom ku dverám. Ak špička topánky smeruje k dverám, slečna sa do roka vydá a odíde z domu. V opačnom prípade si ešte musí počkať a užívať si slobodného života. Ak už dievka nápadníkov má a nevie si spomedzi nich vybrať, stačí aby do chleba pečeného v tomto období zamiesi aj papieriky s menami švárnych mládencov. Koho meno po rozkrájaní chleba nájde ako prvé, za toho sa vydá. Keď už niekto našiel svoju lepšiu polovičku, svoju lásku si môžu poistiť božtekom pod imelom.
  • Ľudia obľubujúci experimenty majú iste radi odlievanie olova. Roztavené olovo sa naleje do vody, kde stuhne. Tvar, ktorý z olova po stuhnutí vznikol by nám mal predpovedať budúci rok. Pri tejto obyčaji je veľmi dôležité byť pozorný a opatrný!

Chcela by som v mene celej redakcie Starého Blesku zaželať všetkým pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom a študentom GJH a ich rodinám pokojné a krásne prežitie vianočných sviatkov, veľa šťastia a zdravia v roku 2021 a aby sme sa čo najskôr videli v škole!

A aké zvyky dodržiavate na Vianoce vy? Neváhajte ich s nami zdieľať v komentároch!

Čo si myslíš?

Napísal/a Táňa Beluská

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Úspech Sandry Grimekovej

3

Ako sa orientovať na nočnej oblohe?