in

Upíri…legenda, či skutočnosť?

Určite si sa už aj ty cez film, seriál alebo knihu stretol s týmito bytosťami. Niekde sú popisované ako ohavné krvilačné beštie bez zľutovania a niekde sú vyobrazení ako ideál krásy, večnej mladosti a nadprirodzenej sily. No čo je skutočnosť a čo mýtus? 

Definícia hovorí, že ide o nemŕtvu bytosť, ktorá sa vrátila zo záhrobia alebo sa rovno narodila ako upír, aby sa kŕmila krvou živých. No podľa pôvodu zdroja sa rozlišujú charakteristické črty, ako napríklad akým spôsobom sa človek upírom stane, odolnosť voči cesnaku, trblietanie alebo spálenie na slnku, premena na netopiera, ovplyvňovanie pamäte či hypnotizovanie človeka. V minulosti sa často verilo, že deti narodené so zubami, ráštepom podnebia alebo bradavkou naviac sú práve týmito stvoreniami. Presný pôvod tejto legendy nedokážeme určiť, keďže príbehy o bytostiach pijúcich ľudskú krv siahajú až do starovekého Egypta, Číny a Tibetu. Ako to vieme? Ak sa v tej dobe niečo zlé stalo, pripísali ľudia vinu nadprirodzeným bytostiam. Na území Slovenska to boli z väčšej časti čarodejnice, no v Rusku to boli práve upíri. Najväčší boom sme zažili s dielom Brama Stokera, Dracula, vydanej 1897. Autor sa nechal inšpirovať temnou atmosférou Anglicka po prevalení zločinov Jacka Rozparovača.

Bol Dracula skutočný? Stoker čerpal nápady zo života panovníka Vlada Tepeša z Valašska. Svoju prezývku získal na základe mena otca, kniežaťa Vlada III., ktorý mal medzi poddanými prezývku Dracul a keď jeho syn – Vlad IV. nastúpil ako dvadsaťpäťročný na trón ľudia ho nazývali syn Draca – ,,Draculea”. Náš Vladko veru nebol vzorne vychovávaný a už od mala bol vystavovaný veľkému násiliu. Jeho otca zavraždili a brata brata pochovali zaživa. Časom si vyslúžil aj inú prezývku a to ,,napichovač/narážač”, vďaka jeho záľube napichovať hlavy protivníkov na drevené koly. Údajne za jeho vlády takto skončilo približne 50 000-100 000 ľudí. Smrť Vlada je taktiež záhadná. Bol zavraždený a jeho hlava bola napichnutá na kôl, no doteraz sa nevie kto presne to urobil. Najzaujímavejšie je, že keď s odstupom času otvorili jeho hrob, zistilo sa, že je prázdny.

Ďalším známejším prípadom bol Peter Blogojovic (polovica 18. stor.), pôvodom zo Srbska. Tento prípad spočíval v tom, že v jeho dedine Kisiljevo prepukla nákazlivá choroba a práve Peťko bol prvou obeťou. O niekoľko dní sa prejavili príznaky choroby aj u iných obyvateľov, no a môžme sa dovtípiť komu prišili vinu. Podľa ,,dôveryhodných” svedectiev občanov, pri jeho pohrebe sa mu zvláštne točili oči a jeho syn uviedol, že po pár dňoch smrti otca ho uvidel v dome.

Vlna krvavého ošiaľu zasiahla aj územie Slovenska a to v podobe legendy o Alžbete Báthoryovej. Táto legenda bola založená na skutočnej postave, no jej činy už sú zahalené rúškom tajomstva. Z jedného zdroja sa dozvedáme že sa kúpala v krvi desiatok mladých žien, ostatné zdroje nám hovoria, že ich bolo až 650. Prečo to robila? Tiež záhada, no vačšinou zdroje hovoria o uchovaní mladosti, či nedostatku železa v jej tele, ktoré dopĺňala práve týmito kúpeľmi.

Či už po našej Zemi upíri chodili alebo chodia dodnes sú veľmi diskutovanou a filmovo spracovanou témou. Dúfam, že si pri najbližšej cesnačke spomenieš na tento článok a že ťa žiaden upír nechytí.

Zdroje:

https://www.britannica.com/topic/vampire#ref1172537

https://www.youtube.com/watch?v=5rl-WBJUy7s

https://en.wikipedia.org/wiki/Petar_Blagojevi%C4%87

https://www.youtube.com/watch?v=4N08gY7vCac

Zázračná planéta č.7/2020.ročník 6. Sportmedia, s.r.o., Bratislava, 

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Cena René 20

Vzdialené a neznáme