in

HAHAHAHA JEEJJEEJ

Ako vznikol Halloween?

Etymológia slova:

„Sviatok všetkých svätých sa taktiež nazýval „All-hallows“ zo stredo anglického slova „Alholowmesse“ znamenajúce Deň všetkých svätých. A noc pred tým, tradičná noc Samhainu, v katolických oblastiach, sa začala volať Predvečer všetkých svätých (All-hallows eve) a napokon vznikol Halloween.

Tradícia Halloweenu je zakorenená v antickom keltskom sviatku Samhain. Kelti oslavovali Nový rok 1. novembra. Tento deň bol symbolom konca leta a žatvy a začiatkom studenej zimy, časti roka, ktorá bola často spájaná so smrťou. Verili, že v noc pred novým rokom sa hranica medzi svetom živých a posmrtným svetom otvorila. V noci 31. októbra oslavovali festival Samhain, keď sa verilo, že duchovia mŕtvych sa vrátili na zem. Kam zapadali kostýmy do tohto sviatku mŕtvych? Ľudia sa maskovali pred prízrakmi perím a srsťou, aby boli nerozpoznateľní. Prvé kostýmy stvárňovali duchov, kostry, diablov a čarodejnice.

Dnes je Halloween najviac rozšírený v Spojených štátoch amerických. Iné krajiny, vrátane Slovenska, oslavujú najmä rôzne podoby Sviatku všetkých svätých. Moderný Halloween je najmä o prezliekaní sa do zábavných kostýmov, vyrezávaní tekvíc a chodení od domu k domu, kedy deti použijú frázu „trick-or-treat“ (neplecha alebo sladkosť), aby dostali cukríky. Halloween patrí v súčastnosti ku komerčným sviatkom avšak nezaškodí sa občas zastaviť a pripomenúť si kam siahajú jeho korene.

Sofia Sojková IV.DA


Čím boli strašení naši rodičia a prarodičia?

Mamina mi na otázku: Čím ma strašili ako malú odpovedala, že z nadprirodzených bytostí to bola maximálne ježibaba a skôr ich generácia bola strašená netradičnými ľuďmi v dedine. Hovorilo sa, že keď dieťa nebude poslúchať prídu si preň kožkári (vykupovali stiahnuté kože zo zajacov), dedinský štamgasti alebo ľudové liečiteľky, ktoré boli v tej dobe označované za bosorky. No najviac ma zaujala odpoveď krstného, ktorý s veľkým pobavením spomínal na vojenskú službu z okolia Malaciek, kde sa kamaráti navzájom strašili šibnutou babkou, ktorá behá po lesoch a zabíja ľudí. Spomenul mi aj svojho strašiaka z detstva: vodníka Hastrmana (český pôvod), ktorý ako býva zvykom si pochutnával na neposlušných deťoch. Mňa najväčšmi strašil úkaz Ivana premeneného na medveďa z rozprávky Mrázik.

Hana Šedivová II.A

Čo si myslíš?

Napísal/a Stary Blesk

Komentáre

Zanechaj odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Stužková slávnosť IV.A

Strašidelné GJH a hlasovanie tekvičiek