in

HAHAHAHA

Sťahujeme sa na Mars?

Určite ste si všimli, že za posledné mesiace sa okolo Elona Muska a letu na Mars zdvihla vlna záujmu. Je to hlavne preto, lebo ako prvý so súkromnou spoločnosťou dopravil ľudí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a preto, lebo každých 26 mesiacov sa Zem a Mars dostanú do najtesnejšej vzdialenosti a tým pádom sa vyskytuje najlepšia možnosť pre vyslanie sond práve týmto smerom.

Práve toto výnimočné ,,okno” sa rozhodli využiť Spojené arabské emiráty (misia UAE Hope), Spojené štáty americké (the NASA Perseverance mission) a Čína s Taiwanom (the China Tianwen-1 mission), takže sme v lete mali možnosť sledovať až tri štarty rakiet.

A odpoveď Muska? Na každoročnej konferencií (tento rok kvôli koronavírusu konanej online) ,,The Mars society” uviedol, že plánuje využiť ,,okno” o 4 roky a s veľkou pravdepodobnosťou by mala byť nová generácia bezosádkových rakiet Starship pripravená už v roku 2023. Taktiež uviedol že si myslí že je 80-90%-tná šanca že dosiahnu orbitu s raketami starship budúci rok a že je približne 50-60%-tná šanca, že dokážu priviesť raketu aj motor (oddelený pri štarte) späť na Zem. Hromadné skúšobné lety má naplánované na rok 2022.

A čo Musk? Túži sa stať prvým človekom na Marse? Pre rozhovor do knihy Ashlee-ho Vance-a v roku 2017 povedal: ,,Prvej cesty na Mars by som sa zúčastnil len vtedy, keby som presvedčený, že SpaceX bude v poriadku, aj keby som zahynul. Šiel by som rád, ale nemusím. Tu nejde o to, aby som Mars navštívil ja, ale aby sa na planétu umožnilo ísť veľkému počtu ľudí.”

Myslíte si, že sa tomuto obrazu Iron Mana v realite podarí vyslať ľudstvo na inú planétu? Podarí sa mu osídliť nášho červeného suseda?

Zdroje:

https://www.cnet.com/news/elon-musks-spacex-rockets-could-blast-us-off-to-earth/

https://www.msn.com/en-xl/news/other/elon-musk-guesses-spacex-could-send-a-ship-to-mars-as-soon-as-2024/ar-BB1a70Ak?ocid=spartan-dhp-feeds

https://www.digitaltrends.com/news/musk-spacex-starship-mars-plan/

Vance A.:Elon Musk a hľadanie fantastickej budúcnosti. Preložené z originálu Elon Musk a Fantastic Future Young Reader´s Edition, Citadella 2019. 240 s. ISBN 978-80-8182-132-5

  • Ak by ste mali možnosť presťahovať sa na Mars, urobili by ste tak?

    • Áno
    • Nie

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Pristátie na Mesiaci…čo na to konšpirátori?

Recept na vyššie IQ