in

JEEJJEEJ

Slováci vo vesmíre

Vesmír. Priestor. Nekonečno. Synonymá, ktoré nás napadnú pri pozeraní sa na rozľahlú oblohu. Vyzerá to ako nedosiahnuteľný cieľ. No čo ak sa dá dosiahnuť?

Presne toto nám ukázali spoločnosti ako Letecká fakulta TUKE, Maďarský astronomický ústav, Ústav teoretickej fyziky a astrofyziky MUNI v Brne a napokon slovenská firma Spacemanic. Projekt je pod spoločnosťou TUKE, čiže pôjde o druhú družicu vyslanú na obežnú dráhu pod slovenskou vlajkou.

Čože? Druhú? Ale veď to znamená, že Slováci už nejakú predsa vyslali, no nie? …Áno. V lete roku 2017 štartovala družica skCUBE z kozmodrómu Šríharikota v Indii v rakete PSLV-XL, aj keď pôvodne ju mala vyniesť raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Táto naša prvá kocka toho moc nenarobila, keďže 15 dní po štarte došlo ku poškodeniu kvôli kozmickému žiareniu a poškodeniu hardvéru alebo softvéru.

Druhý pokus? V sobotu 20.3. 2021 bol naplánovaný štart rakety Soyuz-2-1a Fregat z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane, no nakoniec sa presunul na skoré pondelkové ráno 22.3. 2021. Družica pod názvom GRBAlpha (skratka z gamma ray burst-záblesky vysoko energetického žiarenia) má v pláne otestovať, či je schopná vysoko energické žiarenie vôbec zachytiť. Ak sa jej to podarí, bude prvá. Síce sa nevyrovná veľkým detektorom, na viacerých takýchto spojených družíc by sa dal tento systém dobre využiť. Oba modely slovenských družíc sú typu CubeSat. Ide o kocku 10x10x10cm, 1 kilogram ťažkú s litrovým objemom, čo z nej robí nanodružicu. Malý rozmer môže prinášať isté pochybnosti, no je práve fascinujúce, že dokážu do takého malého priestoru natlačiť toľko zariadení. A ako sa bude našej druhej kocke dariť na obežnej dráhe? 

Novinky môžete sledovať tu:

youtube novinky

…priebežné nové informácie budem naďalej pridávať pomocou komentárov

Zdroje:

Čo dokáže družica? – Vedátor (vedator.space)

V sobotu štartuje do vesmíru druhá slovenská družica GRBAlpha – YouTube

GRBAlpha – Gunter’s Space Page (skyrocket.de)

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Zanechaj odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Ružový Mesiac

Poézia na víkend