in

JEEJJEEJ

Slováci slávia úspech vo vesmírnom priemysle

V marci tohto roku sme publikovali článok už o druhej družici, na ktorej spolupracovali aj Slováci. Projekt zastrešovala Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach a družica mala názov GRBAlpha. Dostala do vienka detektory gamma žiarenia (z názvu: Gamma Ray Burst), čiže jej úlohou bolo detegovať práve toto žiarenie.

A podarilo sa! Portál Živé.sk v stredu (11.8. 2021) vypustil do sveta správu, že misia bola úspešná a ako prvá družica typu CubeSat detegovala gamma žiarenie. Bežne sa podobné merania robia pomocou prístrojov za stovky miliónov eur, ktoré sú veľkých rozmerov, a tak je aj vysoká cena ich vypustenia na obežnú dráhu. Výhodou družíc typu 1U (čiže s rozmermi 10cmx10cmx10cm a váhou približne 1 kilogram) je, že na vypustenie netreba toľko finančných prostriedkov. Náklad totiž na obežnú dráhu vynesie jedna raketa, ktorá má na palube viacero prístrojov a experimentov, čím sa zníži cena za jej vypustenie. Jedna menšia družica nemôže konkurovať veľkým prístrojom, no viacero spolupracujúcich družíc by mohlo byť rovnako účinné.

Ako by to mohlo fungovať? Keď sa veľmi hmotné a rýchlo rotujúce objekty ako neutrónové hviezdy na konci svojho života zrútia do seba a vznikne tak čierna diera, vytryskne lúč gamma žiarenia. Ak tento lúč letí naším smerom, mohli by sme ho pomocou sústavy satelitov podobným GRBAlpha zachytiť a nasmerovať tak pozemské detektory týmto smerom a pozorovať nádherné vesmírne divadlo.

„Štyri a pol mesiaca po štarte družica GRBAlpha funguje dobre, detektor gama zábleskov je v dobrom stave a plánujeme ďalší upgrade softvéru, ktorý nám v budúcnosti umožní zvýšiť čas, kedy pozorujeme a ukladáme dáta. Očakávam preto, že v budúcnosti zachytíme ešte ďalšie záblesky gama žiarenia,“ uzavrel Norbert Werner, slovenský astrofyzik z Masarykovej univerzity v Brne.

Rozhovory s Norbertom Wernerom si môžete pustiť na spotify pod kľúčovými slovami: ,,Vedátorský podcast rozhovory o vesmíre”. Odkaz na jednu z epizód tu.

ZDROJE:

Slovenská družica ako prvý CubeSat na svete detegovala záblesk gama žiarenia (aktuality.sk)

Čo dokáže družica? – Vedátor (vedator.space)

Vědci chtějí monitorovat záblesky gama záření pomocí flotily nanosatelitů | Věda & výzkum | věda.muni.cz

GRBAlpha (konkoly.hu)

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

CERN má nový objav

Piatok trinásteho… prečo sa bojíme čísla?