in

HAHAHAHA JEEJJEEJ

Ružový Mesiac

Možno ste to už počuli, možno ešte nie. Tento rok nás čaká ojedinelý a úchvatný úkaz na oblohe. Konkrétne v noci z 26. apríla na 27. apríla bude možné spozorovať tzv. Supermoon alebo Super Mesiac. Je to ale naozaj taký vzrušujúci jav ako si všetci myslia alebo je to len prehnane medializovaný obyčajný mesiac?

Čo je to Super Mesiac?

Jednoducho povedané je to Mesiac v splne. NASA tvrdí, že Super Mesiac je taký mesiac, ktorý sa objaví, len keď spln je najbližšie k Zemi. Mesiac obieha okolo našej planéty po dráhe v tvare elipsy. Keď je spln v bode perigea (najbližšieho bodu k Zemi na obežnej dráhe), tak sa javí mierne väčší a jasnejší ako za normálnych okolností – to je to, čo my nazývame Supermoon.

Je Ružový Mesiac naozaj ružový?

Bohužiaľ nie. Na rozdiel od Krvavého Mesiaca, ktorý má červený nádych, Ružový Super Mesiac nemá ani len náznak ružovej.

Neexistuje presný dôkaz, kde jeho pomenovanie vzniklo. Niektorí hovoria, že jeho meno mu dali pôvodní obyvatelia Ameriky, ktorí zvykli pomenovávať mesiace v roku po črtách, ktoré spájali s obdobiami severnej pologule. Niektoré z týchto mien boli podobné alebo identické tým ako pomenovali splny Mesiacov. Ružový Mesiac je vždy prvý spln po jarnej rovnodennosti. A preto, odborníci tvrdia, že sa jeho pomenovanie spája s kvitnutím severoamerickej, krikľavo-ružovej rastliny flox, ktorá je jednou z prvých kvitnúcich rastlín jari. S čím sa spája aj jeho symbol nového začiatku či príležitostí. Tento spln preto prináša aj možnosť začať niečo nové a inak. Ružový Mesiac nie je teda zaujímavý iba pre jeho farbu, ale aj jeho význam a symboliku.

Mnoho tvárí Ružového Mesiaca

Aprílový spln má ale aj iné pomenovania: Mesiac klíčiacej trávy, Rybí Mesiac, Zajačí Mesiac a anglosaský názov Vajcový Mesiac. Všetky tieto názvy referujú na znovuzrodenie jari s klíčením trávy, vtákmi kladúcimi vajcia, hojnejším počtom rýb, rozmnožujúcimi sa zajacmi a ľuďmi sadiacimi semienka.

V Cirkevnom (Kresťanskom) kalendári prvý spln v apríli dostáva pomenovanie Veľkonočný Mesiac. Je to preto, lebo je používaný na vypočítanie Veľkej Noci.

Aj napriek tomu, že Ružový Mesiac nie je naozaj ružový a ani nie je ničím poriadne výnimočný, ja sa ho určite neviem dočkať a teším sa ako ho budem pozorovať. Či už sa rozhodnete spln pozorovať so mnou zo zvedavosti, či ste veľkými nadšencami astronómie alebo ste len vášnivými fotografmi (ako ja) a budete si ho chcieť vyfotiť, na to aby ste ho videli si budete musieť privstať. Ružový Mesiac bude najlepšie vidieť 27. apríla o 5:31 ráno.

Naša obloha je plná podobných úkazov. Niektoré sú zriedkavé a iné vídame pravidelne. Niektoré sa oplatí vidieť a ostatné sú len bezvýznamnou súčasťou nášho nekonečného vesmíru. Do ktorej skupiny patrí očakávaný Supermoon budete musieť rozhodnúť sami.

Sofia Sojková 3.DA

Zdroj fotografie: Unsplash.webp  

Čo si myslíš?

Napísal/a Starý Blesk

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

6

Takto sa učíme distančne – reakcia na článok 3.A

Slováci vo vesmíre