in

WOOWWOOW

Recept na vyššie IQ

Každý je talentovaný na niečo iné. Niekomu idú prírodné vedy a zasa iný sa vyzná v humanitných vedách, no určite si sa už stretol s niekým, kto svoj potenciál zahadzoval a zakrýval výrokom: ,,No, proste na to nemám gény.” A teraz sa naskytá otázka: Dá sa zvýšiť inteligenčný quocient umelo? Existuje nejaký magický postup či recept? Prinášam ti pár domácich tipov ako podporiť funkcie mozgu.

1. Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty, vitamín E a C a sacharidy s nízkym glykemickým indexom – čučoriedky, černice, čierne olivy, čierne ríbezle a jahody /podľa posledných výskumov aj horká čokoláda a kakao holandského typu/ sú botahé na prírodné farbivá modrej a červenej farby a majú silný antioxidačný účinok. Štúdie Univerzity v Barcelone dokázali, že tieto farbivá sa dostávajú až k neurónom (bunka, ktorá prenáša informácie) v mozgu a do centier zodpovedných za učenie a pamäť. Látky z týchto druhov ovocia regenerujú neuróny a podporujú biochemické procesy, ktoré slúžia na uchovanie pamäte. Taktiež prispievajú prevencii proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe. 

Pšeničné klíčky, olej, mandle, vlašské orechy, ľanové semienka, ryby, fazuľka mungo sú dobrých zdrojom omega – 3 mastných kyselín, vitamínu E a taktiež sú silnými antioxidantmi. Táto kombinácia látok podporuje stabilitu membrány neurónovej bunky a podporuje prenos dát medzi neurónmi a ich spoje.

Strukoviny ako cícer, červená šošovica, ďalej výrobky z celozrnných obilnín (nesladené musli s vysokým obsahom vlákniny), ovsené vločky, banány sú sacharidy, ktoré telo trávi 3-4 hodiny a počas toho sa do tela uvoľňuje konštantné množstvo glukózy čím zlepšujú výkonnosť mozgu

2. Dá sa tréningom a hlavolamami dosiahnuť zvýšená aktivita mozgu?

Podľa moderných psychológov existujú dva druhy inteligencie:

Fluidná inteligencia – súvisí s genetickým vybavením, potenciálom a talentom. V detstve sa vyvíja najprudšie a po dvadsiatke mierne klesá.

Kryštalická inteligencia – súvisí s učením a počas života naučenými skúsenosťami, čiže sa vyvíja počas celého života. 

Ktorá inteligencia sa dá trénovať? Doktorka Claudia von Bastianová pre časopis Zázračná planéta uviedla: ,, Ak chcete zabrániť zhoršovaniu fluidnej inteligencie, môžete to skúsiť, ale ako vravím, nemáme žiadne rukolapné dôkazy o tom, že by to naozaj fungovalo.”

Ale čo kryštalická pamäť? Keďže sa tento typ inteligencie rozvíja s nadobudnutými skúsenosťami, určite prispeje k rozvoju trénovanie pomocou hlavolamov ale keďže každý mozog je jedinečný, takže by museli byť tieto hlavolamy veľmi špecifické.

3. ,,Daydreaming” alebo snívanie s otvorenými očami – štúdiá Technologického inštitútu v Georgii z roku 2017 ukázali, že ľudia, ktorí sa počas dňa ,,zasnívajú” dosahujú lepšie výsledky v testoch intelektu a kreativity.

4. Verme si – uskutočnila sa štúdia, pri ktorej boli študenti rozdelení do dvoch skupín. Jedna sa učila látku s informáciou, že učenie dokáže zlepšiť intelekt človeka a druhej skupine bola podaná presne opačná informácia. Výsledky ukázali, že prvá skupina si zapamätala až 85% učiva, pričom druhá skupina len 54% učiva.

5. Pravidelný pohyb, meditácia a cvičenia mindfulness – Meditáciou a cvičením podporujeme racionálne uvažovanie a odbúravame hladinu kortizolu (stresového hormónu).

6. Videohry – síce kontroverzné, ale pravdivé. Podľa viacerých štúdií hranie akčných videohier zlepšuje schopnosť analyzovať, robiť rýchle rozhodnutia, vnímať tvary a farby.

7. Plavba fiktívnym svetom – ak sa začítate do beletrie, rozvíjate tým tzv. EQ – emocional quocient/schopnosť empatie

Na záver pár faktov o mozgu:

  • 7-ročné vrany sú rovnako inteligentné ako niektoré deti

  • krátkodobá pamäť je na vrchole svoje funkčnosti v 25 rokoch života človeka

  • na inteligencií sa podieľa 538 druhov génov

  • objem mozgu priemerného muža je 1274 cm2 

  • Genetika tvorí 50-80% našich kognitívnych schopností

Zdroje:

Zázračná planéta č.5/2020.ročník 6. Sportmedia, s.r.o., Bratislava, sportmedia@sportmedia.sk

MUDr. Pamplona-Roger G.D.: Zdravé telo. Preložené z originálu Cuerpo saludable, ADVENT-ORION 2016. ISBN 978-80-8071-187-0

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Sťahujeme sa na Mars?

Internetové urban legends