in

Radosť z jesene

Hoci si to mnohí z nás neželajú, leto ostalo už len v našej pamäti. To ale neznamená, že skončili aj všetky príjemné veci či aktivity. V kalendároch nedávno nastúpila jeseň a prináša veľa úžasných maličkostí, ktoré si naplno vychutnáme práve v tomto ročnom období. Koniec koncov jeseň nie je len o upršanom počasí a začiatku školského roka.

Nemusíme sa potiť v rúškach  

Rúška, či akékoľvek iné prekrytia dýchacích otvorov, sú na rôznych miestach povinné už od marca. Počas krátkej doby nosenia niekde v obchode to nie je veľký problém. Nepríjemnejšie to môže byť počas dlhšieho cestovania alebo sedenia v škole. Dobrou správou je, že potenie tváre s chladnejším počasím prejde a počas neskoršej jesene sa môže rúško zmeniť na príjemnú prikrývku, ktorá zahreje bradu, ústa aj nos. Prepotenej tvári teda pomaly odzváňa. 

Milovníci chladnejšieho počasia si prídu na svoje

Sú medzi nami ľudia, ktorí počas leta trpia horúčavami, dusnom alebo spáleninami od slnka. Iní zase nemajú v láske odhaľovať svoje telo. Preto je jeseň vykúpením. Nastáva obdobie riflí, mikín, hrubých svetrov, teplých búnd, vysokých topánok, šálov, čiapok…a všetkých tých príjemných hrejivých kúskov oblečenia v ktorých sa človek cíti príjemne. Vzduch sa ochladí a bude sa lepšie dýchať. Len si predstavte ten úžasný hrejivý pocit, keď si odpijete z čaju po čase strávenom na jesennom chlade. 

Babie leto

Posledné zvyšky tepla, ktoré si pre nás príroda nachystala sú menšou náhradou leta. Na párty pri bazéne to síce nie je, ale rozhodne sa ešte oplatí vytiahnuť gril a pozvať rodinu alebo kamarátov na ‘letnú’ grilovačku. 

Dlhé večery 

Pomaličky sa nám skracujú dni, čo nemusí nutne znamenať len tmavé, depresívne večery. Práve naopak. Napriek tme za oknami sa dá tento čas skvelo využiť. Okrem prípravy do školy (ktorá sem-tam zaberie veľa času) sa na jeseň naskytne príležitosť pre rôzne vnútorné aktivity. Pozeranie filmov alebo seriálov, čítanie kníh aj hranie hier vie spríjemniť všetky tie temné a dlhé večery. Do strašidelnej atmosféry výborne zapadnú hororové klasiky ako filmy od Burtona alebo knihy od Kinga. K tomu stačí už len kakavko a niečo malé pod zub.

Estetické prostredie

Všetci poznáme tie farebné fotky opadaného lístia, jesennej panorámy, čajíkov, sviečok či zberu ovocia a zeleniny… Hoci slnko vychádza o čosi neskôr ako cez leto, hraje krásnymi zlatými farbami a robí veci akosi viac magické. Prechádzky v lese alebo v parku sa menia na čarovné momenty. Suché lístie praská pod podrážkami čižiem. Svet jednoducho vyzerá ako z rozprávky či poetického filmu. Milovníci desivého prostredia si takisto prídu na svoje, vďaka nahým stromom, desivým hmlám či Halloweenu. Detaily vyladia už len chutné čaje, svetielka alebo vonné sviečky.

Sviatky a prázdniny 

Na jeseň pripadá i pár dní voľna. Prvý je hneď 14.9. kedy sme dostali riaditeľské voľno nadväzujúce na 15.9. – sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Na prelome októbra a novembra budú jesenné prázdniny, ktoré zahŕňajú Sviatok všetkých svätých a ‘Dušičky’. V novembri oslavujeme Deň boja za slobodu a demokraciu. Ďalšou dobrou správou teda je, že okrem povinností si budeme môcť niektoré dni vychutnať a len tak ‘sviatkovať’.

Komáre sa vytratia 

Áno, áno, komáre (aj iná háveď) sú neodmysliteľnou súčasťou nášho ekosystému a bolo by ťažké bez nich dlhodobo existovať. Ruku na srdce, koľkokrát ste počas leta nadávali na tie malé potvory, ktoré vás počas noci stihli doštípať na každú odhalenú časť kože? Našťastie nám tieto potvory dajú na jeseň chvíľu pokoja a v noci si pospíme aj bez otravného pišťania krv-cicajúceho, na nervy-lezúceho hmyzu.

Vianoce sa blížia

Nehovorím o otravných reklamách v októbri. Tie fakt každý neznáša… Ale už o pár mesiacov prídu tie reálne Vianoce, ktoré pre mnohých z nás znamenajú pokojné, šťastné a mierumilovné sviatky. Pre niektorých sú chaotické a preto je dobré nakúpiť už počas jesene. Predstava, že už o pár mesiacov prídu najkrajšie sviatky v roku, jedného zahreje pri srdci. 

A čo máte na jeseni najradšej vy? Ak sa tešíte na niečo, čo nie je spomenuté v článku, neváhajte sa o to podeliť v komentároch 🙂

Čo si myslíš?

Napísal/a Táňa Beluská

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Fotosúťaž – HLASOVANIE UKONČENÉ

Štúdium v Amerike