in

Prečo ťa 5G (ne)ohrozí?

Určite ste už niekde čítali veľmi zaujímavý článok o tom (priznajte sa, že to nebol dôveryhodný zdroj), ako takzvané „5G“ gumuje mozog, prenáša koronavírus alebo mätie holubov. Čo z toho je pravda?

Keď sa chceme niečo dozvedieť, musíme vedieť, na čo sa pýtame. Čo je „5G“? Je to skratka pre výraz, „fifth generation technology standard for broadband cellular networks“ /piata generácia technológií mobilnej siete/. Telefóny, televízory a iné moderné zariadenia pracujú na princípe prenášania informácií pomocou elektromagnetických sietí. Ak niekomu pošlete správu, premení sa veľký rad jednotiek a núl. Tento rad sa zašifruje do špecifických vĺn, ktoré cestujú k prijímacej veži umiestnenej najbližšie k vám, potom k prijímacej veži najbližšej k tvojmu kamarátovi a nakoniec jemu do telefónu. V kamarátovom telefóne sa čísla naspäť rozšifrujú, voilá, správa je doručená.

Ľudí stále pribúda, a tak rastú aj naše nároky na rýchlosť prenášania dát, až sme dospeli do doby, keby potrebujeme prejsť na širšie rozhranie z 4G na 5G.

Na obrázku si môžete všimnúť v strede elektromagnetického spektra viditeľné svetlo. Farby, ktoré okolo seba vidíte, nie sú nič iné len práve tieto vlny prichádzajúce zo Slnka odrážajúce sa od okolitých objektov do vášho oka a mozog ich premení na farebný obrázok. Smerom doprava máme možnosť vidieť ultrafialové svetlo, röntgenové žiarenie a gamma lúče. O tejto časti spektra vieme, že je životu nebezpečné, pretože narúšajú bunkovú štruktúru tým, že obsahujú oveľa viac energie, a to môže viesť ku ochoreniam ako napríklad rakovina. No čo druhá časť? Tieto široké vlny nie sú vôbec nebezpečné, pretože nenesú dostatočne veľa energie, aby nám ublížili, a tak ich ľudstvo začalo využívať na prenos informácií. Doteraz používané siete (1G, 2G, 3G a 4G) využívali spektrum označené žltou farbou a obávané 5G bude využívať spektrum označené oranžovou farbou.

Pred pár rokmi sa na YouTube objavilo video, ako niekto uvaril vajíčko pomocou hodinového video hovoru. Tento pokus nedávno zopakoval známy popularizátor vedy Samuel Kováčik na svojom Instagrame a podobne, ako ničitelia mýtov väčšinu hlúpostí vyvrátili, tento mýtus bol rozdrvený na prach. Rovnako môžeme vyvrátiť aj teóriu o prenášaní vírusu. Vlnenie nedokáže prenášať chemické zlúčeniny. Bodka. Nesmieme zabudnúť ani na vtáky, ktoré sa orientujú pomocou magnetického poľa. Naskytá sa otázka: nenarušia im 5G vlny orientačný zmysel? Výskumy ukázali, že vtákom vadí vlnenie umiestnené viac naľavo (s nižšou frekvenciou a dlhšou vlnovou dĺžkou), čiže ani pre tieto tvory nie je 5G nebezpečné.

Na záver chcem len poukázať na to, že práve my, študenti, sme počas karantény strávili veľa času pozeraním do obrazoviek a prijímaním týchto vĺn a neublížilo nám to. Či? 🙂

ZDROJE:

5G – Wikipedia

Ohrozuje nás 5G? – Vedátor (vedator.space)

Pravda o 5G – YouTube

(2) Ako fungujú bezdrôtové technológie? – YouTube

https://youtu.be/cw0A9FUTEKE

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Umiestnenie v súťaži ,,Mladý Európan"

9

Šikovní maliari