in

Piatok trinásteho… prečo sa bojíme čísla?

Aký má pôvod?

Pôvod strašidelných povier o tomto dni môžeme hľadať v Biblii. Povráva sa, že práve v piatok trinásteho Eva odtrhla jablko zo stromu Poznania a rovnaký počet ľudí sedelo pri poslednej večery. Taktiež máme záznam aj z nórskej mytológie. Podľa legendy malo dvanásť bohov hostinu vo Vallhalle, sieň slávy padlých severských bojovníkov, no zlomyseľný Loki prerušil oslavu ako nepozvaný trinásty hosť. Skonštruoval situáciu, že slepý boh temnoty, Hod vystrelil na boha radosti a šťastia Baldura šíp s imelovým hrotom. No nájdu sa aj historikmi overené udalosti ako uväznenie a neskoršie popravenie Jacquesa de Molay-a veľmajstra Rádu templárov, 13. októbra 1307 kráľom Francúzska Filipom IV.

Skutočné príhody

  • V roku 1976 sa istý Daz Baxter zrejme bál piatku 13. a rozhodol sa, že najbezpečnejšie miesto na pobyt je jeho posteľ. Baxter bol zabitý, keď sa na neho zrútil celý jeho dom
  • V roku 2010 zasiahol blesk 13-ročného chlapca o 13:13.
  • Buckinghamský palác zasiahlo päť nemeckých bômb v piatok 13. septembra 1940.
  • V piatok 13. októbra 1972 v Andách zmizlo lietadlo čilskej leteckej sily, pričom o dva mesiace neskôr sa objavilo a len 16 ľudia z posádky prežili. Boli však nútení jesť mŕtvych spolucestujúcich.
  • Rapper Tupac Shakur zomrel na zranenia v piatok 13. septembra 1996, šesť dní po zasiahnutí niekoľkými výstrelmi.
  • A to asi najnovšie – Izraelský teroristi uskutočnili sedem koordinovaných teroristických útokov v Paríži a zabili 130 ľudí vo večerných hodinách v piatok 13. novembra 2015.
  • Odborníci z Centra stresového manažmentu a Inštitútu fóbií v Severnej Karolíne zistili, že každoročne je strata približne 700 miliónov libier (826 miliónov eur) a preto, že v piatok 13-teho poverčiví ľudia radšej nejdú do práce.

Etymologické okienko

Strach z takého piatku sa nazýva paraskevidekatriafóbia zreťazenie gréckych slov Paraskevi (čo znamená “piatok”), a dekatreís (čo znamená, “trinásť”), pripojené k fóbie (od Phobos, čo znamená “strach”) alebo friggatriskaidekaphobia (Frigg znamená “piatok” a triskaidekaphobia fóbie/strachu z čísla trinásť).

Záver?

Či už ste poverčiví, alebo nie, pozornosť sa upriamuje na negatívne zážitky v tento deň zámerne. Ľudia tak podvedome vyhľadávajú nebezpečné situácie a potom nepriaznivé výsledky pripisujú dátumu v kalendári. No ak sa rozhodnete využiť tento deň, ako výhovorku na dlhší oddych ako prevenciu proti nešťastiu, nikomu to na vás nepovieme. 😉

ZDROJE:

Dnes je piatok “13”! Nešťastný deň? | Aktuality.sk

PIATOK 13-TEHO: 6 zaujímavostí, ktoré o tomto nešťastnom dni určite nevieš | Fun rádio (funradio.sk)

Prečo je práve piatok 13. považovaný za deň, v ktorý sa Vám majú stať len nešťastia? | Zaujímavý Svet (webnoviny.sk)

Piatok trinásteho – Wikipédia (wikipedia.org)

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Slováci slávia úspech vo vesmírnom priemysle

Roboty v športe-budúcnosť je tu!