in

JEEJJEEJ

Naši noví učitelia a ich prvé mesiace na GJH

Kvôli nezvyčajným podmienkach, v ktorých sa už od októbra učíme, sme si predsa len o niečo vzdialenejší. V poslednom čase sme sa s tým naučili žiť a život na škole je stále aktívny. My, študenti sa vieme skontaktovať na rôznych platformách a sociálnych sieťach. Čo niektorým stále chýba je osobný kontakt s učiteľmi. Popri klasickom vyučovaní sa neraz naskytne chvíľa, kedy učiteľ upustí od preberanej látky a povie nám dačo z jeho súkromia. Sme si tak o niečo bližší, keď vieme, s kým máme do činenia. 

Poprosili sme teda niektorých nových učiteľov, aby nám o sebe niečo povedali. O svojom živote a záľubách nám napísali p.p. Ján Kovalčík, p.p. Katarína Moravúsová a p.p. Magdaléna Čarnogurská. 

Ján Kovalčík

Volám sa Ján Kovalčík a som učiteľom telesnej a športovej výchovy a etickej výchovy. Medzi moje najväčšie záľuby patrí šport, hudba, história a motorizmus. V dnešnej dobe si môžeme všimnúť, že učiteľské povolanie nie je pre mužov veľmi atraktívnou voľbou a to hlavne kvôli nedostatku prestíže a ocenenia tohto povolania. Napriek tejto skutočnosti som sa pre toto povolanie rozhodol už počas základnej školy a pokračoval som v štúdiu a príprave na toto povolanie na strednej pedagogickej škole. Počas štúdia na univerzite som si vytýčil v mojom budúcom povolaní viacero cieľov. Medzi hlavné ciele som zaradil snahu o demokratizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu vo vzťahu učiteľ -žiak a snahu o odstránenie “tradičného“ autoritatívneho prístupu vo výchovno-vzdelávacom procese. Medzi moje ďalšie ciele a priority v pedagogickej praxi patrí priateľský vzťah so žiakmi a vzájomný rešpekt a porozumenie. Pri vzdelávaní žiakov sa snažím smerovať žiakov k tomu, aby boli prospešní pre spoločnosť a pripravení na život po ukončení štúdia na tejto škole vo všetkých smeroch každodenného života.

Magdaléna Čarnogurská

Volám sa Magdaléna Čarnogurská a študovala som na UK v Bratislave prekladateľstvo a tlmočníctvo – francúzsky jazyk a slovenský jazyk. Po pobyte vo Francúzsku som sa však rozhodla, že sa budem venovať učiteľstvu. Učenie slovenčiny a francúzštiny ma na našej škole veľmi baví, a to najmä vďaka vnímavým a šikovným študentom. Vo voľnom čase čítam knihy, pretože sa snažím mať v literatúre čo najširší rozhľad. Okrem toho rada chodievam na umelecké výstavy, najmä fotografické. Mám rada hory, túry a dobrú kávu. 🙂

Katarína Moravúsová

Dobrý deň, dovoľte mi,  aby som sa Vám predstavila. Volám sa Katarína Moravúsová a na Gymnáziu J.Hollého učím anglický jazyk od februára 2020.

Do mesta Trnavy som prvý krát  prišla ako študentka VŠ na Trnavskej univerzite v roku 1994. Už počas štúdia na VŠ som túžila cestovať a zdokonaľovať sa v cudzom jazyku. V čase keď som bola študentkou neexistoval internet a iné zdroje na vzdelávanie cudzieho jazyka boli veľmi obmedzené, preto som sa túžila hneď po štátnici dostať do anglického prostredia . Možnosť pracovať v zahraničí vtedy nebola, a tak  som 2 roky strávila ako au-pair v 3 anglických rodinách. Bola to super životná skúsenosť, na ktorú vždy rada spomínam. Po návrate z Anglicka som sa na istú dobu usadila a učila na jednej SŠ anglický jazyk. Avšak moja túžba ďalej cestovať, poznávať nové kultúry, nových ľudí , precvičiť si nový cudzí jazyk sa opäť prebudila a ja som sa rozhodla ísť zas do Francúzska- najskôr to bol jazykový pobyt v Bordeaux ,letné pobyty ako dobrovoľníčka v Lourdoch, a neskôr  to bol ročný pobyt v predmestí Paríža. Na Slovensko som sa vrátila v roku 2003 a v mojom rodnom meste som si našla prácu ako učiteľka anglického jazyka na miestnom gymnáziu. Písal sa rok 2011 a ja som spoznala svojho manžela a dva roky neskôr sa nám  narodilo prvé dieťa – syn Adam a ja som sa presťahovala do Trnavy. V roku 2017 pribudla dcérka Lea.

Ak by som mala opísať moje pozitíva a negatíva – myslím, že som priateľská a nekonfliktná, mám rada prírodu, relaxačnú hudbu, východ slnka spojený so vtáčím spevom, inklinujem skôr ku vegetariánsko-vegánskej strave.  Keďže som sa narodila v znamení Strelec – sloboda a pohyb sú pre mňa veľmi dôležité. Mojom hlavnou pohybovou aktivitou už niekoľko rokov je vytrvalostný beh.  Medzi moje ďalšie plusy patrí svedomitosť, usilovnosť, odhodlanosť. Na druhej strane nie veľmi si potrpím na domáce práce, občas záhadne premiestňujem predmety a potom ich nemôžem nájsť.

Vždy som chcela byť učiteľkou lebo sa rada vzdelávam a objavujem nové veci. Ako študentka si nepamätám na žiaden neobľúbený predmet . Mala som rada všetky predmety, či už to bola telesná výchova, matematika či jazyky – vždy som bola rada keď som sa niečo naučila a videla svoj pokrok.

Veľmi som bola nadšená keď pred rokom bolo na Gymnáziu J.Hollého voľné miesto pre učiteľa anglického jazyka. Nastúpila som o niekoľko mesiacov skôr ako som pôvodne plánovala keďže moja dcérka mala len 2,5 roka. Avšak som rada, lebo som tu spoznala veľmi príjemných ľudí zo strany mojich kolegov a vedenia gymnázia taktiež aj milých študentov. Tento rok je pre mňa na jednej strane náročný, keďže od kedy som nastúpila učím viac online ako prezenčne, avšak musím zároveň povedať, že tento rok mi aj najviac dal čo sa týka rozvoja v oblasti metodológie a didaktiky cudzieho jazyka- čo som sa nové naučila za posledné obdobie- toľko som sa nenaučila za celých 20 rokov. Keďže už učím nejaký ten rok vidím, že trendy vo vzdelávaní sa menia. Nie je možné učiť len tak ako som sa učila kedysi ja – kniha, zošit a slovníček už nestačia.  Som rada, ak sa niečo nové naučím o nových trendoch vo vzdelávaní cudzích jazykoch a túto moju skúsenosť môžem aplikovať na svojich hodinách. Určite je toho ešte veľa v čom by som sa chcela zlepšovať avšak deň má len 24- hodín a som rada, že mi ostane aj trochu času na moju rodinu. Čas prázdnin či dovoleniek pre mňa znamená vypnutie od dennodennej rutiny, radosť mi spraví keď sa nemusím ponáhľať, mám čas si prečítať aj nejakú beletriu ( samozrejme väčšinou v anglickom jazyku) alebo si s deťmi zahrám pexeso či nejakú spoločenskú hru. Jedného dňa sa teším, že sa opäť posadím k výkresom a nakreslím nejaký portrét či zahrám si na flaute alebo gitare, na ktoré už bohužiaľ nemám žiaden čas.

Čitateľom časopisu Blesk prajem pevné zdravie a samozrejme  študentom želám nech objavia vo svojom živote to, čo ich naozaj baví a je pre nich zmysluplné, nech si plnia svoje životné sny a idú za svojimi cieľmi.

Čo si myslíš?

Napísal/a Starý Blesk

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Akadémia veľkých diel

Projekt Etwinning