in

Mýty a reality obnoviteľnej energie

Kvôli zhoršujúcej sa klimatickej situácii sa pomaly vyvíja väčší tlak na širšiu implementáciu obnoviteľných zdrojov energie po celom svete. Napriek väčšej mediálnej pozornosti sa však okolo nich stále drží mnoho mýtov, nejasností a falošných informácií. V rámci predmetu Tvorba projektov som zostavil dotazník týkajúci sa názorov a vedomostí mladých ľudí o zelenej energetike a zaslal ho ľuďom od 18 do 20 rokov. Povedal som si, že sa o výsledky oplatí podeliť.

Až 40% opýtaných odpovedalo, že obnoviteľné zdroje (ďalej len OZ) energie spôsobujú úbytok pracovných miest v energetickom sektore. Opak je však pravdou. Na ilustráciu: V Nemecku bol v roku 2009 podiel OZ na tvorbe elektrickej energie 18,5% a v roku 2019 46%. Podiel fosílnych palív sa v týchto rokoch znížil z 59,9% na 39,8%. Počet pracovných miest v roku 2009 bol 181 000 a v 2019 192 500, takže vzniklo cez 10 000 nových pozícií. Samotná celková produkcia elektrickej energie v Nemecku sa v tomto období nezvýšila.

Takmer polovica ľudí si myslí, že OZ nespôsobujú environmentálne záťaže. Síce neprodukujú emisie skleníkových plynov, majú svoje problémy. Vodné elektrárne narúšajú vodné ekosystémy, veterné elektrárne spôsobujú hluk a zabíjajú vtáky, pre biomasu sa v niektorých krajinách vo veľkom rúbu lesy. Tieto riziká treba brať do úvahy.

To, že solárne panely nie sú recyklovateľné, je už minulosťou. Technológie sa posunuli a momentálne sa dá 96% použitých materiálov znovu využiť na výrobu nových panelov.

Väčšina ľudí si myslí, že pri inštalácii zariadenia na výrobu zelenej energie nedostane dotáciu. Na Slovensku sa volá Zelená domácnostiam a vláda na ňu vyčlenila v roku 2021 48 miliónov eur. Ľudia o dotáciu môžu požiadať, dokým sa táto suma neminie, takže nie každý ju dostane, ale mnoho áno. Čím skôr sa podá žiadosť, tým lepšie. MAXIMÁLNE hodnoty dotácie, ktoré domácnosť môže obdržať: 1 750€ na solárne kolektory, 3 400€ na tepelné čerpadlo, 1 500€ na fotovoltiku.

Fifty-fifty či je drahšia generácia cez OZ alebo fosílne palivá. The International Renewable Energy Agency už vyhlásilo, že produkcia energie cez slnečné a veterné elektrárne je najlacnejšia. Problémy nastávajú, keď je potrebné spolu s elektrárňami na stabilizáciu elektrickej siete inštalovať zariadenia na skladovanie energie, čo je zatiaľ veľmi drahé. Toto sa deje, pretože tieto typy elektrární nezásobujú sieť konštantne, slnko nie vždy svieti.

Aj tu nebola väčšina odpovedí správna. Životnosť fotovoltických panelov je 30-40 rokov, takže sú skutočne dlhodobou investíciou. Ich účinnosť síce pomaly klesá, ale po 20 rokoch je stále 90%, čo nie je vôbec zlé. Ešte dnes fungujú panely z osemdesiatych rokov.

Ako je to s financiami? Najčastejšia odpoveď bola, že PV panely ušetria 80% ročných výdavkov za elektrinu. Realita je menej ideálna. ZSE, jeden z najväčších slovenských poskytovateľov PV panelov na svojej stránke tvrdí, že môžu ušetriť 40% ročných nákladov na elektrinu. To sa nemusí zdať ako tak veľa, počas mnohých rokov sa to však nazbiera. Samotná doba návratnosti investície je v priemere 8-10 rokov.

No a na záver, len 30% opýtaných v budúcnosti s istotou zainvestuje do vlastného zariadenia na generáciu zelenej energie. Verím a dúfam, že sa toto percento v budúcnosti zvýši, pretože to veľkým dielom prispieva k šetreniu uhlíkovej stopy a z dlhodobého hľadiska to prináša aj pekné peniaze, najmä keď cena energie pôjde hore. Okrem toho je dobré podporovať zavádzanie obnoviteľnej energie globálne, pretože to má mnohé benefity.

Zdroje:

https://www.greenmatch.co.uk/blog/2017/10/the-opportunities-of-solar-panel-recycling

https://www.zse.sk/zse-fotovolt-standard-2.5-kwp

https://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_Germany

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_Germany

https://www.altenergymag.com/article/2020/04/what-is-the-cheapest-form-of-energy/33009

https://www.azocleantech.com/article.aspx?ArticleID=1094

Literatúra: Volker Quaschning- Obnovitelné zdroje energií

Čo si myslíš?

Napísal/a Adam Hurek

Komentáre

Zanechaj odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Young Entrepreneurs

Vďaka Vám za všetko, majstre!