in

JEEJJEEJ

Michalský poklad (znovu)otvorený

Michalská brána je jediná zachovaná brána z pôvodných štyroch v bratislavskom mestskom opevnení, dnes pamiatka v centre mesta. Meno dostala podľa osady a kostola svätého Michala, ktorá bola neďaleko na predmestí. Táto stavba má sedem poschodí. Pri výstupe na hornú terasu môžete vidieť prekrásnu panorámu na historické centrum mesta. Pod Michalskou bránou nájdeme tzv. „nultý kilometer“. Nájdeme tam taktiež aj označenie 29 hlavných miest od Bratislavy. Nachádza sa tam aj replika dela a múzeum zbraní sa teší na Vašu návštevu. Dokonca sa tu traduje povera, že ak chcete spraviť štátnice alebo skúšku, prejdite popod bránu v úplnej tichosti.

Dnešnú barokovú podobu dostala počas rekonštrukcií v rokoch 1753-1758 spolu so sochou svätého Michala, vyhotovenou bratislavským majstrom Petrom Ellerom.

V tejto dobe práve prebieha nevyhnutná rekonštrukcia, pri ktorej bola objavená časová schránky uzavretá v roku 1845. Po vyše 175 rokoch, ktoré uplynuli od druhej rekonštrukcie, sa dielo nachádza v zlom stave: okrem početných menších defektov celkom chýba predlaktie pravej ruky a ľavé krídlo archanjela, jeho plamenný meč, ako aj ľavé ucho draka. Cieľom súčasného reštaurovania je generálna obnova plastiky zahŕňajúca rekonštrukciu jej pôvodného vzhľadu z roku 1758.


Časovú schránku mala socha archanjela Michala ukrytú v hlave a 20.10. 2021 sa po 176 rokoch opäť otvorila. Túto udalosť mali možnosť sledovať diváci cez živý prenos na facebooku.

V časovej schránke sa nachádzala okrem iných predmetov aj medená platnička, na ktorej boli zapísané všetky rekonštrukcie sochy archanjela Michala. Moderátor túto platničku vtipne označil ako: ,,občiansky preukaz sochy”.

Schránka bola viackrát v minulosti otváraná a obsah stále obohacovaný o zoznam členov mestskej rady z daného obdobia.

Na obrázku máme možnosť vidieť báseň zloženú básnikom Karolom Langom vloženú v roku 1845, čo dokazuje aj dokument so zvýraznenými červenými písmenami, ktorých súčet (rímske číslice) sa rovná číslu 1845.

Celý obsah schránky


Síce otváranie schránky bolo veľkým zážitkom, niektoré komentáre prispeli humornej sfére.

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Európska noc výskumníkov-mikrobiológia

Kharl Joseph-hovorca americkej ambasády na GJH