in

JEEJJEEJ

Kov kráľov, kráľ kovov

Zlato. Je priam neuveriteľné, koľko túžby a rešpektu sa skrýva v jednom slove. Ako dobre ho poznáme? Žiadny iný kov nesprevádza ľudstvo tak verne ako zlato. Niečo nadprirodzené, medzi nebom a zemou, tak tajne strážený kov sprevádzajúci cestou do záhrobia na druhú stranu. Kov kráľovského jasu, neobyčajných vlastností i ľudskej chamtivosti. Kráča ľudstvo naproti lepšiemu osudu, alebo to najnešťastnejšie obdobie svojej existencie má ešte len pred sebou?

„Keď uvidí zlato, aj anjel zíde zo svojej cesty.”  

-japonské príslovie

Hlesla Terka, keď jej niekto nechtiac stúpil na nohu, ako sa snažil predrať a uchmatnúť si miesto vpredu. Každý sa nedočkavo hrnul do spoločenskej miestnosti, nevediac, čo bude témou dnešnej prednášky. Naše pozvanie tento rok prijala pani doc. Mária Linkešová, PhD., ktorej slová vháňajú svetlo do tajomstiev tajuplného, mocného kovu.

Vyloží z tašiek svoj počítač, pomôcky a už sa vydávame naprieč históriou tajuplného kovu – zlata. KOV KRÁĽOV – KRÁĽ KOVOV… Týmito slovami sa to všetko začalo. S radosťou a úsmevom na perách vidím, ako študenti sledujú a počúvajú so zatajeným dychom, niektorí pohltení, s bradami opretými v dlaniach. Iní, ktorých je tak mnoho, si chcú nové poznatky odniesť nielen v hlave, ale aj na papieri, si zaujato zapisujú temer každé vyslovené slovo.

Ideme ďalej. Periodická tabuľka prvkov a naleštená biela magnetická tabuľa lemujú cestu ako majestátni hostia. Drvivá väčšina 118 prvkov v periodickej tabuľke sú kovy. A medzi nimi sú len tri, ktoré sivé nie sú – meď (Cu), cézium (Cs) a zlato (Au). Na plátne sa objavia nápisy. Vo všemožných jazykoch – živých i mŕtvych. Čo majú spoločné? Význam žltý.

I pred nami sa rozprestrelo zlato. Žlté. Žiadne biele zlato s vrstvičkou ródia, aby ho chránilo. Čisté zlato, 24‑karátové. Rozosiate po obruse, akoby Eldorádo* vyplienili anjeli a šperky roztrácali rozjasňujúcou sa rannou oblohou. Cesta sa teraz rozdeľuje. Na plátne to vyzerá, že sa obrovské zlaté dvere Šalamúnovho chrámu hojdajú a zvú nás dovnútra. Premáha nás zvedavosť. Neodoláme. Prednáška nás vtiahne do príbehu zlatokopov z Európy, vykrádačov hrobov až zazrieme zlatý kotlík. Čí je? Patrí alchymistom, ktorí si chceli uchovať tajný recept transmutácie len pre seba. Vďaka svojmu vzhľadu sa zlato spájalo so Slnkom, večnou múdrosťou, bohatstvom a samozrejme bohmi. V starovekom Egypte sa prisudzovalo bohovi Ra, vládcovi Slnka, dňa a svetla. Ľudia si mysleli, že tento ušľachtilý kov im darovali bohovia na znak úcty. Zlato si všívali do šiat, nosili vo forme rôznych šperkov, najmä v prípade vysokého postavenia v hierarchii na znak bližšieho spojenia s bohmi a zlatom dotyku kráľa Midasa**. Od bájí a mýtov sme sa presunuli do obrovských štvortisícových hĺbok. Opantaní zlatou horúčkou ľudia investovali do dolov do konca 19. storočia. Šachtové budovy, strojovne, jamy, vodné delá, ale i rozšírenie šachty, aby pojala všetky stroje, korčekové rýpadlá, výťahy, čerpadlá a klietky. Z uzavretej a ucelenej krajiny sa stáva akoby červíkom prelezený zrelý syr.

Zlato je bezruké, ale zmocní sa všetkého.“

-dánske príslovie

Zlatá horúčka priniesla nielen bohatstvo stovkám ľudí, ale aj kúsok oblečenia, ktorý máme doma snáď každý. Nápad vyrobiť pevné nohavice vzklíčil v hlave krajčíra Leviho Straussa. Po sťažnostiach zlatokopov, ktorí nemali kvalitné a pevné pracovné nohavice na svoju namáhavú prácu, Strauss schmatol bielu látku na stanovú plachtu, tzv. janovské plátno, a zafarbil ju indigom. Zrodili sa džínsy a od toho momentu dopyt po nich narastal raketovou rýchlosťou a vznikla známa značka Levi Strauss & Co. V roku 1961 preslávila levisky fotka Marilyn Monroe z filmu Mustangovia a začal zlatý vek džínsov.

Sme pomaly v závere. A ten je nezvratný. Bude lepšie nechať minulosť minulosťou. Dozvedáme sa, ako sa stať zlatokopom, ako správne použiť ryžovaciu panvicu, že existuje aj ryžovací vysávač a fukár, ktorými, keď už nemáme zlato, môžeme očistiť fazuľu, ako sa to robilo kedysi. Dokonca niečo zdanlivo nemožné – ako izolovať zlato z rudy s použitím zemiaka. Zlato je monoizotopické, má len jeden jediný izotop, a teda skutočne je jediné svojho druhu – kráľ kovov, kov kráľov, dar bohov. Zlata je na svete tak málo, že všetko, ktoré sa doposiaľ na Zemi vyťažilo, by sa zmestilo do kocky s objemom 20 m3. Zlato je mimoriadne ťažký kov a zlaté tehličky si len horko-ťažko možno pohadzovať vo vzduchu tak, ako to vídame vo filmoch. Jedna má totiž 12 kíl.


O udalosti napísali: Terézia Sárková (3. CA), anonymní alchymisti z 5. DA, Obor Pank

Koláže fotografií spracovali Emília Kubišová (3. CA) a Anna Fundárková (4. DA)


* Eldorádo, či El Dorado /šp. zlatý alebo pozlátený/ bola pôvodne prezývka pre bájneho juhoamerického panovníka, ktorý podľa legendy mal toľko zlata, že ho vyhadzoval do vzduchu. No neskôr sa v Európe (16.-17. storočie) týmto menom začali označovať miesta s veľkým výskytom zlata.

**Legenda hovorí a kráľovi Frýgie (dnes na území Turecka), ktorý prichytil starca Seiléna ako kradol hrozno. Na oslavu jeho nájdenia usporiadal oslavu, po ktorej ho odviedol jeho pestúnovi Dionýzovi. Dionýz bol veľmi vďačný, a tak venoval Midasovi jedno želanie, ktoré mu splní. Midas si želal, aby všetko čoho sa dotne sa premení na zlato. Zo začiatku si svoju schopnosť užíval, no neskôr sa začali iné problémy. Keďže sa mu aj jedlo premieňalo pod rukami na zlato, bál sa, že umrie od hladu. Želanie sa mu vypomstilo až keď svojho potomka premenil na zlato. Vtedy si zaumienil, že pôjde žiadať Dionýza o zrušenie kliatby. Boh vína, Dionýz, mu poradil, aby sa okúpal v rieke Pactolus, ktorá od tej doby nesie zlatinky na svojom mýtickom dne.

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Festival rozhlasových hier-besedy so spisovateľmi

Európsky deň jazykov-reportáž