in

JEEJJEEJ

Festival rozhlasových hier-besedy so spisovateľmi

Veronika Šikulová

V roku 2020 vyšla autorke kniha Tremolo ostinato a vo štvrtok (23.9. 2021), sme v rámci festivalu rozhlasových hier mali možnosť porozprávať sa s ňou o diele, ktoré neskôr prerobila aj na rozhlasovú hru, ktorú budeme mať možnosť počuť niekedy medzi Vianocami a koncom roka. Svoju knižku opísala ako román-neromán, keďže sa nejedná o súvislí príbeh, ale o zaujímavé čriepky v podobe poviedok z autorkinho života.

„Pýtali sa ma. To ona má také depresie? Ak máte literárny text, je jedno, či je to ona alebo ja, čo od vás ľudia očakávajú, lebo sa riadim len sebou a vlastne ani sama od seba nič neočakávam.”

-Veronika Šikulová

No táto knižka reflektuje aj autorkine zážitky z detstva plného hudby. Spomína: „Strýko Vilo mal taký absolútny sluch, že chodil počúvať burčiak, že kedy je hotový.“ S Veronikou sme strávili veľmi príjemný čas a nedá mi nespomenúť jej odpoveď na otázku: Aké je vaša predstava humoru? „Nejako si nezakladám na druhoch humoru ako anglický či intelektuálny. Mne niekedy úplne stačí banánová šupka.“ V tomto momente sa celá sála zasmiala a dobrá atmosféra sa šírila celou miestnosťou.


Dozvedeli sme sa, ako vyzerá bežný deň spisovateľky a taktiež, ako vznikajú jej poviedky. Počas dňa rada načúva ľudom, rozhovory si zapisuje a posiela ich svojej rodine. „Rada do príbehov zapájam bežné zaujímavé rozhovor obyčajných ľudí. Napríklad upratovačiek, inštalatérov…“

O besede so spisovateľkou Veronikou Šikulovou napísala Hana Šedivová.


EXT. ŠKOLA – DEŇ

Pred školou sa prechádzajú dvaja študenti. ŠIMON a KATKA vhádzajú do budovy školy.

STRIH:

INT. TRIEDA – DEŇ

Šimon a Katka sedia v lavici.

ŠIMON

(potichu)

To bude dnes zase nuda.

KATKA

Čo? Nerozumiem ti cez to rúško.

Hovor hlasnejšie!

ŠIMON

(hlasnejšie)

Hovorím, že dnes bude zase nuda.

STRIH:

Aj takto môže vyzerať scenár k rozhlasovej hre. Tie, ktoré píše slovenský autor, dramaturg a zriedkavo aj herec Laco Kerata sú samozrejme profesionálnejšie a viac prepracované.

Pán Kerata je zaujímavý a aktívny človek. Spoluzaložil kultové avantgardné Divadlo Stoka, kde pôsobil do roku 2002 ako spoluautor a herec. Zúčastnil sa na niekoľkých zahraničných festivaloch, kde reprezentoval slovenskú divadelnú tvorbu. Príkladom bola inscenácia Impas, s ktorou vyhrali vo Francúzsku hlavnú cenu. Zaujímavosťou je, že veľa jeho divadelnej tvorby, ako sám hovorí vzniklo improvizovaným hraním. „Zapali sme si magnetofón a len tak sme tárali.“

Laco Kerata

„Ja mám taký pocit, že moja rodina už ani nevie, že ja som spisovateľ.“

-LACO KERATA

Počas besedy nám prezradil aj to, že obdobie karantény nebolo pre jeho spisovateľskú kreativitu najlepšie. Nie je typom spisovateľa, ktorý potrebuje kľud a vyháňa svoju rodinu z domu. Inšpiráciou mu sú podnety a cituácie, v ktorých sa ocitne. A takýmto spôsobom napísal aj dielo Na okraji mojej hory, ktoré je v prvej desiatke Anasoft litera. Z diela nám predniesol dve ukážky, ktoré ako celá kniha sú inšpirované spomienkami a asociáciami, ktoré si vytvoril v detstve obohatené o bújnu fantáziu.

Cieľom besedy a celého festivalu bolo priblížiť rozhlasovú tvorbu študentom. Mohli sme si vypočuť ako vyzerá bežný život autorov a čo všetko sa skýva za rozhlasovou tvorbou. Festival rozhlasovej hry, ktorého táto beseda bola súčasťou sám Kerata opísal ako „jediný festival, ktorý sa dá absolvovať so zavretými očami.“ Aj so zavretými očami si môžete vypočuť niečo z rozhlasovej tvorby pána Keratu na webstránke rádia Devín.

O besede so spisovateľom Lacom Keratom napísala Sofia Sojková.


Čo si myslíš?

Napísal/a Starý Blesk

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Festival rozhlasových hier-workshopy

Kov kráľov, kráľ kovov