in

Černobyl, ako ste ho ešte nevideli

Pred dvoma rokmi (2019) spoločnosť HBO vydala miniseriál Chernobyl a svetom sa prehnala vlna záujmu o túto tému. Dnes je to presne 35 rokov od tejto historickej udalosti. V kalendári svietil dátum 26.4.1986, hodinky ukazovali niečo krátko po štvrť na dve nad ránom a v riadiacej miestnosti Černobyľskej jadrovej elektrárne panoval chaos nasledovaný veľkým výbuchom štvrtého bloku komplexu elektrární. Túto situáciu zapríčinilo viacero faktorov. Neinformovaný personál, nesprávne pripravený reaktor na prevedenie plánovanej skúšky či nefunkčné zariadenia a chyby v systéme, no nebudeme sa venovať vysvetľovaniu príčin havárie a fungovaniu jadrového reaktoru. Keďže táto téma ma zaujímala skôr ako bola táto mini séria natočená, rozhodla som sa vám priniesť pár zaujímavostí, ktoré neboli v seriáli spomenuté.

  1. V osudný okamih bol v reaktore taký veľký tlak, že nadvihol uzávery palivových tyčí, ktoré vážili okolo 350 kilogramov a výbuch prerazil ochranný štít s hmotnosťou približne 200 ton.
  2. Anatoly Dyatlov (vedúci inžinier zmeny) už ako štrnásťročný chlapec utiekol z domu. V šesťdesiatich rokoch minulého storočia pracoval na Sibíri, kde montoval jadrové hlavice do ponoriek. Už tam došlo ku úniku radiácie, ktorú neskôr preniesol na svojho syna a ten ochorel a zomrel na dôsledky spôsobené práve touto udalosťou. Prispeli tieto udalosti ku konečnému obrazu smutného a impulzívneho človeka?

3. Postava Ulyany Khomyuk-ovej je fiktívna. Vznikla ako súhrn všetkých vedcov, ktorí pomáhali znížiť negatívne dôsledky havárie. Ale prečo žena? Sovietsky zväz bol oveľa viac progresívny v obsadzovaní žien vo vede, než západné krajiny a to chceli tvorcovia zdôrazniť.

4. Keď v seriálovej snímke pochovávali Vasili-a Ignatenka máme možnosť vidieť, že jeho žena drží v ruke jeho topánky. Je to preto, lebo bol zasiahnutý vysokou dávkou radiácie, ktorá mu spôsobila veľké opuchy, cez ktoré mu nevedeli nasadiť topánky, a tak ho pochovali bosého. Lyudmilla v dnešných dňoch žije v Holandsku, má deti a pracuje ako predavačka.

5. V jednom zábere si môžeme všimnúť les pri elektrárni, ktorý sa zdá byť červený. Jedná sa o tzv. Červený les z borovíc, ktorý má rozlohu 10km*2. Stromy boli tmavo červené počas toho, ako hynuli na následky ožiarenia. V dnešných dňoch je táto časť flóry takmer úplne obnovená a les sa teší zelenej farbe.

6. Na snímke zo seriálového spracovania máme možnosť vidieť prevažne čierny dym, no v skutočnosti mal skôr bielu alebo sivú farbu.

7. Prvá a posledná veta seriálu je rovnaká: ,,What is the cost of lies?” /Aká je cena lží?/

8. Melódia použitá pri snímkach, bola vytvorená islandskou skladateľkou Hildur Ingveldardóttir Guðnadóttir. Autorka so svojím tímom absolvovala pobyt vo vyradenej elektrárni Ignalina v Litve (použité exteriéri na nahrávanie), kde v prirodzenom prostredí počúvala a nahrávala hodiny obsahu ako napríklad zvuky vŕzgajúcich dverí. Za túto tvorbu získala cenu Primetime Emmy, cenu BAFTA a cenu Grammy.

9. Z ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky, poberá z dôvodu postihnutia haváriou 7 % ľudí v Ukrajine, v Bielorusku 6%. Počet ľudí so statusom likvidátora je 100 000 a 11 miliónov ľudí žije dodnes v zamorených oblastiach.

10. Do dnešného dňa je stále 10/16 reaktorov typu RBMK aktívnych. Všetci vieme, že vybuchol práve štvrtý reaktor. No čo s ostatné tri? Nič zvláštne, bežali ďalej akoby sa nič nestalo. Posledný reaktor z tohto komplexu bol odstavený až v roku 2000.

Prvá zmienka o havárií z Československých médií z 29.4.1986 (Sovietsky zväz oznámil haváriu práve v tento deň, čiže 3 dni po výbuchu). Plátok: Rudé právo – strana 7. Zachovaných bolo 81 zmienok.

Ako informovali Československé médiá o tejto udalosti?

Spoveď veliteľa zmeny: Anatoly Dyatlov-a

ZDROJE:

20 FAKTŮ – Chernobyl – YouTube

Černobyl (2019) | Zaujímavosti – Zaujímavosti | ČSFD.sk (csfd.sk)

Moje DOJMY a REAKCIA na HBO minisériu CHERNOBYL – YouTube

Dokument – Nultá hodina

Dana Drábová, Černobyl: vynikající seriál a realita

Jaký byl život v Černobylu (před/po havárií)?

päťdielny dokument českého youtubera

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Zanechaj odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Žiacka školská rada – rozhovor s Jakubom Benkom

Rozhovor s pracovníkom elektrárne v J. Bohuniciach o havárií