in

JEEJJEEJ

CERN má nový objav

Všetci si pamätáme naše udivené tváre, keď nám pani učiteľka v šiestom ročníku základnej školy vysvetlila, že všetko okolo nás sa neskladá len z látok, ale aj z ešte menších častíc nazývaných atómy. Keď tieto atómy ešte rozdelila na protóny, neutróny a elektróny, zatočila sa nám hlava z týchto až nepredstaviteľne malých častíc. Niektorých študentov tento mikrosvet nezaujal, no iní sa doň ponorili hlbšie. Časom zistili, že existuje omnoho viac častíc.

Hmota sa rozdeľuje na fermióny (nositelia hmotnosti) a bozóny (nositelia interakcií). Fermióny ďalej delíme na kvarky (majú polovičný spin a zlučujú sa do väčších útvarov) a leptóny (majú celočíselný spin, a tak sa nespájajú, a zároveň ich považujeme za nedeliteľné).

Zatiaľ čo leptóny, kvarky, zodpovedné za naše známe protóny a neutróny, a bozóny*, prenášatelia interakcií, patria do tzv. ,,štandardného modelu častíc“, poznáme aj ,,exotické častice“.

Vedcom v švajčiarskom CERNe sa podarilo objaviť práve takúto novú exotickú časticu. Táto častica dostala pomenovanie Tcc+ a je označovaný za exotický alebo až exoticko-exotický. Je to tetrakvark, ako nám latinská predpona „tetra-“ napovedá, skladá sa zo štyroch častí. Konkrétne z dvoch kvarkov a dvoch antikvarkov (ich antihmotný kamaráti). Na tejto novoobjavenej častici je zaujímavé to, že je to najdlhšie žijúca štvorkvarková častica, pričom práve dlhá životnosť nie je typická. Krátka životnosť/rýchly rozpad častíc nám zabraňuje ďalšiemu skúmaniu hmoty (keďže sa rozpadnú skôr, ako ich dokážeme dobre zanalyzovať) a práve objav tejto častice by mohol prispieť k novým poznatkom z oblasti časticovej fyziky.

Umelecká predstava Tcc+

ZDROJE:

Twice the charm: long-lived exotic particle discovered | CERN (home.cern)

Nikdy sme nič takéto ešte nevideli. CERN odhalil úplne nový druh častice (startitup.sk)

—————————————————————————————–

*Gluón je zodpovedný za to, že drží kvarky pri sebe, a tak sa protóny a neutróny nerozpadnú. Fotón je najmenšie kvantum (balíček) elektromagnetického žiarenia. Len nedávno objavený Higgsov bozón nadväzuje hmotnosť na častice a zatiaľ hypotetický gravitón by mal plniť funkciu interakcie gravitácie.

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

KNIHA – Flotila – Ernest Cline

Slováci slávia úspech vo vesmírnom priemysle