in

JEEJJEEJ

Bullet Journal – Čo? Načo? Ako?

dav

Väčšina z nás si určite v detstve viedla denník. Písali sme si tam každodenné zážitky, starosti a tajnosti. Komu to ale vydržalo dlhšie ako mesiac? Klobúk dolu pred tými, ktorí vytrvali (máte môj obdiv). V čom spočívalo kúzlo denníkov? Podaktorí sa cítili zorganizovaní, lebo si písali nasledujúce udalosti. Niektorí boli spokojní, pretože im písanie poskytlo úľavu a mali možnosť sa “vykecať”. Iní sa zas pousmiali nad zapísanými zážitkami, ku ktorým sa po čase vrátili. Pre tých, v ktorých tieto vety vyvolali nostalgiu či záujem mám šikovný tip – bullet journal.

Čo? – Sama som sa s týmto pojmom stretla pred pár rokmi a pre mnohých z vás to nie je určite žiadna novinka. Ide o stručný zápisník, v ktorom je presne to, čo vy potrebujete. Jeho obsah si tvoríte sami. Každá stránka je originálna a prispôsobená tak, ako vám to vyhovuje. Pomáha ambicióznym ľudom s plnením povinností a sebareflexiou.

Prečo? – Okrem využitia voľného času je tento zápisník ideálny pre ľudí, ktorí majú radi prehľad a stručnosť. Dá sa využiť aj na vylepšenie životného štýlu tak, že si budete zapisovať každý krok k svojmu cieľu. Super nápadom je značenie denných rituálov, z čoho sa dá po čase spraviť stručný prehľad zvykov, ktoré môžeme vylepšovať!

Ako? – Stačí si kúpiť (vyrobiť) zápisník a nezabúdať si zapisovať potrebné veci. Denne to zaberie len pár minút a s odstupom mesiacov či rokov si môžete zaspomínať na staré dobré časy…

Problémom pri začínaní s diárom môže byť nedostatok kreativity, takzvané “okno”, takže nevieme o čom písať alebo jednoducho nevieme zvoliť formu.

Skvelou formou je mesačný prehľad. Každý mesiac začať s kalendárom, nejakou motiváciou alebo predsavzatím. Akonáhle sa predsavzatie ocitne na papieri, sme viac motivovaní ho splniť. Aby sme ostali v istom režime, je dobré značiť si naše denné rituály. Tak ľahko zistíme, čo by sme chceli zmeniť. Každá strana môže mať vlastný štýl. Nebojte sa používať farby a experimentovať s rôznymi typmi pier, fixiek alebo zvýrazňovačov. Osobne rada používam washi tapes (farebné lepiace pásky).

Ak niekto váha, či začať alebo nie, určite to za pokus stojí!

Nápady na stránky:

  • To-do list
  • Mesačný playlist
  • Priestor na motto alebo citát
  • Strana na fotky
  • V podstate akákoľvek forma značenia denných zvykov (koľko denne spíme, koľko vody vypijeme, či cvičíme denne…)
  • Miesto na vstupenky (z kina, divadla…)
  • Plány do budúcna

Budem rada ak do komentárov napíšete vaše skúsenosti s bullet journal. Pomáha vám táto technika pri plnení plánov? Čo radi používate pri vytváraní strán? 

Čo si myslíš?

Napísal/a Táňa Beluská

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Maturita