in

Ako sa učiť jazyk mimo školy?

Jazyky sú v profesionálnom živote veľkou výsadou, o tom niet pochýb. Snažiť sa ich naučiť iba prostredníctvom školských hodín však podľa mňa nie je najefektívnejší spôsob ich ovládnutia. Dôvodov je viac: jazyk učený v škole nezahŕňa familiárne výrazy a slang, väčšinou sa jazyk na hodine neučí v kontexte, obsah informácií na hodine nie je zaujímavý, gramatické cvičenia z hodín nemajú moc veľkú pridanú hodnotu. V tomto článku sa podelím o moje triky a médiá, cez ktoré sa dá jazyk učiť aj samostatne. (pozn.: Tieto veci sú aplikovateľné až keď už máš nejaké základy v danom jazyku.)

médiá učenia:

  1. filmy, seriály- Dobrý film alebo seriál je skvelá príležitosť zlepšiť si úroveň. Či už netflix alebo niečo iné, vždy sa dá nájsť veľa dobrých filmov alebo seriálov v danom jazyku. Najlepšie je pozerať seriál bez tituliek, ale to si vyžaduje už vysokú úroveň. Preto je dobré mať zo začiatku titulky. Titulky je najlepšie mať v rovnakom jazyku, v akom je dabing. Takže ak je film po nemecky, treba nemecké titulky. Ďalšou zásadou je vypisovať si neznáme slovíčka a frázy. Toto si už vyžaduje trochu úsilia, ale stojí to za to. Samozrejme to netreba siliť a pozastavovať si seriál každých desať sekúnd, to by komukoľvek vysalo dušu. Hlavne sa treba sústrediť na slovíčka, ktoré sa vyskytujú opakovane a frázy, bez ktorých sa nedá porozumieť celému dialógu.
  2. podcasty- podcast umožňuje úplne vylúčiť obraz, čo ťa donúti rozumieť bez obrazového kontextu. V podcastových apkách sa už dajú nájsť rozhovory na všemožné témy. Jednak sa dajú nájsť podcasty pre ľudí, čo sa ten jazyk učia, jednak sú to už normálne rozhovory na konkrétne témy v danom jazyku. Stačí rýchle pogooglenie, trebárs: “best podcasts for french learners” alebo “top french political podcasts”. Následne už aj samotný spotify začne niečo ponúkať. (Pozn.: tí, čo majú francúzštinu, silno odporúčam si pozrieť InnerFrench podcast)
  3. Youtube- Youtube videá sú kratšie ako film alebo epizóda seriálu, často majú titulky a sú ich haldy. Opäť platí to, čo pri podcastoch. Sú kanály, ktoré daný jazyk učia, ale ak ťa trebárs zaujíma fitness, môžeš pozerať španielskych fitness youtuberov. Toto je asi moje obľúbené médium. Stačí v youtube vyhľadávať v cielenom jazyku a dajú sa nájsť videá na všetky témy.
  4. Online lektor- Toto si vyžaduje peniaze, ale umožní ti to hovoriť v danom jazyku, čo v škole nie je časté. Najpopulárnejšia stránka je asi Italki.com. Stačí si vytvoriť profil, nájsť si vhodného lektora a zarezervovať si hodinu. Tento spôsob jednoznačne zaručí najrýchlejší progress.

Iné tipy:

  1. Písať- Toto znie možno trochu divne, písať si sám pre seba slohy v danom jazyku, ale je to veľmi efektívne, lebo pri tom zistíš, ktoré slovíčka a gramatické konštrukcie ti chýbajú v arzenáli a ľahko si ich vyhľadáš. Môže to byť hocičo, opísanie nejakého zážitku, svojho dňa, nejakej krátkej poviedky alebo vedenie denníku v cieľenom jazyku
  2. Hudba- Objaviť hudbu v danom jazyku nielen osvieži opočúvané playlisty, ale poskytne príležitosť počúvať slangové výrazy toho jazyku. Preto je fajn si popri počúvaní vyhľadať text piesne.
  3. https://www.wordreference.com/- Odporúčam tento internetový slovník. Z mojej skúsenosti vie najlepšie preložiť slang a rôzne frázy.
  4. Čo s tými vypísanými slovíčkami?- Je treba mať slovník, aby si priebežne nezabúdal všetky tie nové slovíčka. Zošit je ale zastaraná vec, najlepšia je podľa mňa flashcard system apka AnkiDroid. Dá sa zadarmo stiahnuť a je to aplikácia, v ktorej si môžeš vytvoriť balíček kartičiek s novými slovíčkami. Čiže napíšem si slovíčko, ako odpoveď dám jeho preklad. Potom si tento balíček môžem jeho otvorením zopakovať a prejsť si tak nové slovíčka. Zopakované slovíčka sa následne ukážu až po čase, po ktorom je pravdepodobnosť, že som ich zabudol. Je to veľmi intuitívne…
  5. Robiť si testy úrovne jazyka- Vo francúzštine sa napríklad na internete dajú nájsť DELF skúšky. V angličtine sa tiež dajú nájsť voľne dostupné minulé verzie rôznych certifikátov. Robenie si týchto testov nie je zrovna najväčšia zábava, ale podá obraz o tom, akú máš asi teraz úroveň a rozvíja kompetencie posluchu, čítania a- písania! Presne tak, tieto testy zväčša zahrnujú nejaké slohové zadanie, takže sa zlepšíš aj v písaní. No a prirodzene budeš pripravenejší robiť tieto testy potom naostro.
  6. Nájsť si jazykového partnera- Bezplatná alternatíva k online hodinám s lektorom. Vyžaduje si to dávku guráže, ale nájdenie si jazykového partnera má veľa výhod. Ide teda o to, že sa dostaneš do kontaktu s človekom, s ktorým chvíľu komunikuješ v jazyku, ktorý sa chceš naučiť a chvíľu v jazyku, ktorý sa daná osoba chce naučiť (samozrejme ho musíš ovládať, ináč jazyková výmena nemá zmysel). Okrem istej socializácie teda jazykový partner prináša aj tak veľmi cennú možnosť komunikovať s rodákom v jazyku, ktorý sa chceš naučiť. Najznámejšou aplikáciou na hľadanie jazykových partnerov je HelloTalk, ale je ich samozrejme viac.

Na záver:

Som si istý, že ak máš základy (ich samostatné získanie je na ďalší článok), môžeš sa v novom jazyku zlepšiť na profesionálne využiteľnú úroveň aj z domu. 

Človek sa najlepšie učí, keď ho niečo baví. Preto uvidíš najrýchlejšie zlepšenia, keď prijímaš zaujímavé informácie v cielenom jazyku, pretože  máš oveľa väčšiu túžbu rozumieť a vyhľadať si neznáme slovíčka. Navyše, koho by nebavilo zlepšovať sa pozeraním filmov?

Treba vydržať dlhodobo. Je síce fajn, keď ťa chytí inšpirácia a celý deň stráviš pozeraním seriálov v cudzom jazyku, ale ak sa na to na ďalší deň vybodneš, moc sa nezlepšíš. Pre mňa to v praxi vyzerá tak, že každý druhý deň strávim hodinu učením sa cudzieho jazyku. Nové slovíčka si vždy prekladám vo wordreference a zapíšem do anki. Môj anki balíček si pred spaním zopakujem. Moje metódy sú do značnej miery ovplyvnené tým, ako to robia známi polygloti, ale každému vyhovuje niečo iné, tak si prispôsob svoje učenie ako uznáš za vhodné. Veľa šťastia!

P.S.: Ospravedlňujem sa za trochu neotesaný štýl písania tohto článku.:D

obrázok zdroj: https://www.google.com/search?q=languages&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj9vcjH1-nwAhVjmMMKHTVOC54Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1440&bih=757#imgrc=W9AnZFVzsLKYdM

Čo si myslíš?

Napísal/a Adam Hurek

Komentáre

Zanechaj odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Výhra súťaže Misia Mars

Ako ľudstvo skúma Venušu