in

JEEJJEEJ

Ako sa orientovať na nočnej oblohe?

Čo sú to tie malé bodky nad našimi hlavami? Nad touto otázkou sa zamýšľali už starovekí Gréci, a tak ich začali spájať do obrazcov a skúmať ich. Práve vďaka nim máme v súčasnej modernej astronómií 88 súhvezdí. Delíme ich na viacero typov, no najkrajšia je v zime. Tu je pár tipov ako sa zorientovať v tejto nádhere.

Červená – stále súhvezdia=na oblohe ich nájdeme počas celého roka (Veľký voz – vedie z neho šípka smerom k Polárke, Malý voz – jeho súčasťou je Polárka, Kasiopeia – vlnka/m-ko/otočený vlas Homera Simpsna, Kefeus – domček)

Modrá – označuje zimný šesťuholník (áno, so siedmimi vrcholmi) + hviezdy Sírius (biela bodka s označením ,,S”) a Procyon (biela bodka s označením ,,P”). Hviezdy Pollux a Castor tvoria hlavy blížencov v súhvezdí Blíženci. Hviezda Capella (Kapela) je súčasťou súhvezdia Voziar. Hviezda Aldebaran je súčasťou súhvezdia Býk a blízko nej sa nachádza hviezdokopa Plejády / Kuriatka (obrázok). Hviezdy Betelgeuese (sýta červená farba), Rigel a Bellatrix sú súčasťou súhvezdia Orion.

Bledo zelená – označuje jarný trojuholník. Hviezda Deneb je súčasťou súhvezdia Labute. Hviezda Altair je súčasťou súhvezdia Orla. Hviezda Vega je súčasťou súhvezdia Lýry.

Oranžová – súhvezdie Rysa

Hnedá – súhvezdie Hercula

Tmavo zelená – súhvezdie Draka (tiež je súčasťou stálych súhvezdí, no je ho ťažšie vidieť)

Žltá – súhvezdia Pegas (štvorček) a Andromeda (čiarka), biely krúžok označuje miesto, kde sa nachádza našej galaxií najbližšia galaxia Andromeda(obrázok).

Fialová – súhvezdie Rýb

galaxia Andromeda

Plejády / Kuriatka

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Vianočné zvyky na Slovensku

Ako posilniť mentálnu pohodu?