in

JEEJJEEJ

Ako ľudstvo skúma Venušu

Aj keby sa zdalo, že posledné mesiace sa pozornosť ľudstva upútala na červeného suseda – Mars, teraz sa obrátila opačným smerom. K Venuši. V stredu, 2. júna 2021, odhalila americká NASA z predložených finálnych štyroch konceptov (DAVINCI+, VERITAS, Psyche a Lucy) dva projekty, ktoré v nasledujúcej dekáde poletia k tejto planéte: Davinci+, Veritas.

Názov DAVINCI+ je skratka z názvu Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, čiže hlboké atmosférické skúmanie vzácnych plynov. Z názvu môžeme vyvodiť aj účel tohto landeru*  – skúmanie zloženia atmosféry, čím zistíme jej vznik a pôvod, a tak môžeme porovnať rozdiely medzi vývojom Zeme, Marsu a Venuše. Taktiež preverí možnú prítomnosť vody, procesy v nižšej atmosfére a vulkanickú minulosť. Plánovaný rozpočet sa doposiaľ vyšplhal na 450 mil $. Bude to prvá misia skúmajúca atmosféru Venuše od roku 1985 (posledná bola sovietska VeGa). Predpokladaný dátum štartu: 2029-2030.

Skratka VERITAS pochádza z názvu Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy, čo v preklade znamená Emisivita** Venuše, Topografia*** a spekroskopia****. Podľa poznámok pod čiarou a názvu vieme zistiť, že sonda bude mať za úlohu skúmať povrch planéty, možnú polohu prírodných objektov, z ktorých môžeme zistiť geologický vývoj a históriu vulkanických procesov. Na rozdiel od kolegu, táto misia má podobu orbitera*****, čiže nepristane na povrchu, no bude krúžiť okolo planéty. Predpokladaný dátum štartu: 2028.

______________________________________________________________________________________________

*medziplanetárna misia s cieľom pristáť na planétu, no nepohybuje sa po povrchu

**veličina, ktorá vyjadruje schopnosť povrchu telesa (v tomto prípade Venuše) vyžarovať elektromagnetické žiarenie

***vedecká disciplína, ktorá skúma a opisuje tvary povrchu telesa a prírodných objektov

****vedecká disciplína zaoberajúca sa vznikom a vlastnosťami spektra svetla v reakcií s elektromagnetickým žiarením

*****medziplanetárna misia s cieľom dostať sa na obežnú dráhu planétu/objektu, no nepristáva a po skončení životnosti buď odletí do priestoru, alebo spadne na povrch telesa

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Ako sa učiť jazyk mimo školy?

14

Lúčenie maturantov 2020/21