in

JEEJJEEJ

Ako Elon kráča k Marsu

Písal sa jún roku 1971 a v Južnej Amerike sa narodil chlapec s veľkými ambíciami. Už ako školák, tínedžer a neskôr aj ako dospelý muž miloval komixy, a práve z tejto záľuby vzišiel cieľ: dopraviť ľudí na Mars. Po niekoľkých nevydarených obchodoch s Ruskom a americkou NASA, si zmyslel, že nepotrebuje raketu kúpiť. On si ju predsa vyrobí! Pred pár mesiacmi sme mali možnosť sledovať ako raketa Falcon Heavy v kapsule Dragon prepravila kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Bolo to prvýkrát, čo súkromná spoločnosť dokázala takúto náročnú misiu.

No čo ďalej? No predsa nás červený sused! A presne v tom spočíva projekt Starship. Na červenú planétu by nás mala dopraviť raketa Super Heavy Starship. Raketa sa skladá z prvého stupňa (raketa Super Heavy) a druhého stupňa (modul Starship). Plán spočíva v tom, že prvý stupeň dopraví celú raketu nad obežnú dráhu Zeme. Ten sa potom odpojí, dopadne späť na Zem a druhý stupeň si môže spokojne fičat.

A v akom štádiu je vývoj? Ako som už v predošlom článku písala, v pláne je využiť priblíženie Zeme a Marsu v roku 2024, no už v roku 2023 má byť všetko odskúšané a pripravené. Logicky nám z toho vyplýva, že práve teraz by sa mali testovať prototypy. Nedávno odštartoval deviaty prototyp SN9.

Čo sa testovalo? Pri pristávaní druhého stupňa, sa má nakloniť do vodorovnej polohy a potom naspäť pristáť na Zemi vo zvislej polohe. Toto majú zabezpečiť motory Raptor. Práve tieto motory pochybili pri poslednom teste a raketa tvrdo dopadla na betón štartovacej rampy a ukázala veľmi oneskorený novoročný ohňostroj.

Je to zlé? Aj keď posledné dva štarty (SN8, SN9) skončili  explóziou pri pristavaní, inžinieri zo SpaceX-u nazbierali mnoho dát a môžu vylepšiť ďalšie prototypy. Ďalší štart modulu SN10 náš čaká už čoskoro a raketa si už hrdo stoji na štartovacej rampe. 

Sledovať aktuality o štarte, priebeh štartov a výsledky môžete sledovať na tejto stránke.

ZDROJE:

ElonX – SpaceX, Tesla a další projekty Elona Muska

Elonovinky #152: Další testovací let lodi Starship skončil výbuchem – ElonX

Čo si myslíš?

Napísal/a Hana

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Loading…

0

Komentáre

Najlepšia próza povinného čítania

Celoškolský turnaj v League of Legends